AKTUALNOŚCI

Kazimierz Skarżyński (1887–1962). W imię prawdy o zbrodni katyńskiej – promocja książki

Kazimierz Skarżyński (1887–1962). W imię prawdy o zbrodni katyńskiej — promocja książki

W dniu 2 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się promocja książki pt. Kazimierz Skarżyński (1887–1962). W imię prawdy o zbrodni katyńskiej wydanej przez Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

7 paź 2015
Czytaj więcej  

Wizyta Tetiany Baranovej

Tetiana Baranova Przewodnicząca Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy 23 września gościła w Archiwum Państwowym w Warszawie.

W centrali Archiwum Pani Baranova została zapoznana z zasobem Archiwum, warsztatem pracy archiwistów, w tym z bazami danych. Następnie udała się z wizytą do Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

Pani Baranova zainteresowana była zasadami przejmowania przez Archiwum dokumentacji pracowniczej pochodzącej ze zlikwidowanych zakładów pracy. W trakcie rozmowy z Jolantą Louchin kierującą ADOP wyjaśniła, że także na Ukrainie zapewnienie ochrony dokumentacji pracowniczej pochodzącej zwłaszcza z prywatnych firm stanowi duży problem. W trakcie zwiedzania archiwum Pani Baranova interesowała się stosowanymi w nim rozwiązaniami technicznymi pozwalającymi na zabezpieczenie dostępu do przechowywanej dokumentacji. Kolejnym ważnym punktem wizyty było zwiedzanie Pracowni Masowej Konserwacji Archiwaliów i Profilaktyki Konserwatorskiej. Duże wrażenie zrobiły na Pani Baranovej maszyna do odkwaszania papieru, jedna z czterech zakupionych w ramach Programu „Kwaśny Papier” oraz największa i najnowocześniejsza w archiwach państwowych komora do odgrzybiania akt.

Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń jak i poznania organizacji ukraińskiej sieci archiwalnej

5 paź 2015
Czytaj więcej  

Goście z Pekinu

W dniu 16 września gościliśmy archiwistów z Archiwum Miejskiego w Pekinie.

Po przywitaniu gości przez Dyrektora Janinę Gregorowicz gości zapoznano z historią oraz zasobem archiwalnym przechowywanym w Archiwum. Zaprezentowano dokumenty miejskie, zbiory fotografii oraz pokazano liczne wydawnictwa Archiwum.

Chińscy archiwiści mogli obejrzeć pomieszczenia magazynowe oraz pracownie naukową.

25 wrz 2015
Czytaj więcej  

Europejskie Dni Dziedzictwa w Łowiczu

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu było współorganizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się pod honorowym patronatem Starosty Łowickiego w dniu 12 września 2015 r. W nawiązaniu do tegorocznego hasła EDD „Utracone dziedzictwo” w łowickim Muzeum została otwarta wystawa prezentująca dorobek kolekcjonerski Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera.

Poprzedziła je sesja naukowa, podczas której kierownik Oddziału APW Marek Wojtylak wygłosił referat „Archiwalia rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu”.

24 wrz 2015
Czytaj więcej  

„Wyścig po historię”

Wyścig po historię” zainaugurował „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza.
Celem konkursu było m.in. przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań lokalną historią i tradycją oraz popularyzacja kultury regionalnej.

Drużyny po udzieleniu odpowiedzi na pytanie „startowe” oraz zaopatrzeniu w mapki, wyruszały w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8 punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).

W kategorii gimnazjów I miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Pułtusku. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Pułtusku.

Nagrody wręczył burmistrz Krzysztof Nuszkiewicz.

Gratulujemy  zwycięzcom!

 

24 wrz 2015
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content