Media o nas

11 mar 2021 Powrót

Konkurs “Moje Archiwum”


Archiwa Państwowe wraz z Polskim Radiem i Polską Fundacją Narodową zapraszają do udziału w akcji „Moje Archiwum”. Tematem przewodnim konkursu na najciekawsze pamiątki jest wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs startuje 15 lipca i potrwa do końca wakacji.

Akcja ma na celu dotarcie do bardzo cennych, wartościowych i nadal nierozpoznanych materiałów archiwalnych, które są przechowywane w rodzinnych archiwach. Do konkursu można nadsyłać fotografie przedmiotów, skany zdjęć i dokumentów, które złożą się na wyjątkowe Archiwum Roku 1920. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 sierpnia o godz.12.00. Kapituła pod przewodnictwem Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanny Chojeckiej oceni przesłane eksponaty, a a uczestnicy, którzy przesłali najciekawsze i najbardziej wartościowe dokumenty zostaną nagrodzeni w wielkim finale, który odbędzie się w audycji “Lato z Radiem” 29 sierpnia.

Zachęcamy do odsłuchania na stronie Polskiego Radia wywiadów przeprowadzonymi z archiwistami, w tym z Magdaleną Maslowską oraz Martą Jaszczyńską z Archiwum Państwowego w Warszawie, które na antenie radia przybliżyły tematy poszukiwań genealogicznych w archiwum oraz zabezpieczania pamiątek rodzinnych.

Moje archiwum konkurs dla sluchaczy

 


Archiwum Pandemii A.D. 2020

Zapraszamy do wysłuchania audycji na temat akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”

https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-rafal-sztarski/

 


Tajemnice Joachima

Joachim Joachimczyk był żołnierzem Armii Krajowej, ostatnim komendantem Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni i fotoreporterem, który pozostawił po sobie największą kolekcję zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie. Po jego śmierci w 1981 r. kolekcja licząca 308 fotografii oraz przechowywana przez niego dokumentacja aktowa z lat 1943-1944 trafiły do Archiwum Państwowego w Warszawie, tworząc zespół pt. Archiwum Joachima Joachimczyka. Dzięki produkcji TVP3 Gdańsk powstał film dokumentalny wyreżyserowany przez Andrzeja Ciecierskiego, w którym wykorzystano m.in. wiele materiałów pochodzących z naszego zasobu.

https://gdansk.tvp.pl/46903184/tajemnice-joachima

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content