AKTUALNOŚCI

na zdjęciu widoczne plansze przedstawiające wystawę

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach”


Z okazji 100-lecia przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi w łódzkiej Manufakturze można oglądać wystawę Chłopi w Archiwach. Poświęcona jest naszemu nobliście, powieści, jej ekranizacji oraz samej historii chłopów w Polsce.
Reymont był w 1924 roku znanym autorem, twórcą wielu arcydzieł, m.in. Ziemi obiecanej i Chłopów. I to właśnie chłopska epopeja tak przykuła uwagę czytelników, krytyków i Szwedzkiej Akademii, że otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Zagraniczni recenzenci pisali z uznaniem, że Chłopi to epicka opowieść, a zarazem przewodnik po polskiej duszy i tradycjach.

15 lut 2024
Czytaj więcej  
przedstawia sowe symbol educare

Ósma edycja konferencji „Educare necesse est…”!

Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est…”. Tym razem tematem jest „Życie codzienne w dokumencie, historiografii i dydaktyce od średniowiecza do końca XX wieku”. Tegoroczną konferencję planujemy zorganizować w dniach 24-25 września. Liczymy na wymianę informacji i doświadczeń na temat możliwości wykorzystania w praktyce szkolnej źródeł archiwalnych pokazujących różne aspekty życia codziennego (mieszkanie, pożywienie, rodzina, praca, szkoła, komunikacja, wolny czas, opieka lekarska, opieka społeczna, religia, bieda, bogactwo, więziennictwo) w okresie od średniowiecza do końca ubiegłego stulecia.

6 lut 2024
Czytaj więcej  
Zdjęcie z odbudowy ze zbioru Feliksa Próchnickiego

Ruszyła akcja Archiwum Odbudowy Stolicy

W 70-lecie odbudowy Starówki Archiwum Państwowe w Warszawie rozpoczęło akcję Archiwum Odbudowy Stolicy. Tak ma się nazywać społeczna kolekcja dokumentów świadczących o wojennych zniszczeniach i odrodzeniu się stolicy do życia.

4 sty 2024
Czytaj więcej  
OTWARCIE DNIA DARCZYŃCY

Mikołajki w Archiwach

Na 6 grudnia tradycyjnie przypada Dzień Darczyńcy w naszych Archiwach. I tym razem uhonorowaliśmy naszych dobrodziejów oraz zaprezentowaliśmy część z otrzymanych od Nich skarbów – m.in. w siedzibie APW na warszawskim Krzywym Kole. Są wśród nich rzeczy piękne, cenne, zaskakujące. Fotografie, dyplomy, plany, świadectwa, odpisy, legitymacje, ordery, a nawet… szkolny berecik. Serdecznie dziękujemy za Państwa zaufanie!
Działo się także w naszych Oddziałach, m.in. w Otwocku. Odwiedzili go studenci z Uniwersytetu III wieku oraz laureaci konkursu „Najstarszy dokument z rodzinnego archiwum”. Każdy z laureatów opowiedział krótką historię konkursowego dokumentu.

7 gru 2023
Czytaj więcej  
Plakat promujący wystawę nie rozmawiam z tyranami

Wystawa o kobietach, które „nie rozmawiały z tyranami”

Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza na wystawę planszową „Nie rozmawiam z tyranami. Aktywność polityczna, społeczna i niepodległościowa kobiet w początkach XX wieku w zaborze rosyjskim”. Można ją oglądać od 10 do 30 listopada w wejściu do Archiwum Państwowego w Warszawie przy ul. Krzywe Koło 7.

9 lis 2023
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content