AKTUALNOŚCI

Media o nas

Media o wystawie „Chłopi w Archiwach”

20 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż naszej wystawy „Chłopi w Archiwach” w Piotrkowie Trybunalskim. W otwarciu ekspozycji i towarzyszącej jej konferencji prasowej wzięli udział nie tylko przedstawiciele lokalnych instytucji, ale również delegacja z Archiwum Państwowego w Warszawie. Zapraszamy do przeglądu relacji z tego wydarzenia.

27 mar 2024
Czytaj więcej  
Zdjęcia przedstawiające wystawę "CHŁOPI W ARCHIWACH"

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach” w Piotrkowie Trybunalskim

20 marca 2024 r., o godz. 12, miała miejsce kolejna odsłona wystawy Chłopi w archiwach. Wystawa towarzyszy obchodom setnej rocznicy przyznania Władysławowi Stanisławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla.

21 mar 2024
Czytaj więcej  
Nie rozmawiam z tyranami

Książka „Nie rozmawiam z tyranami” już jest dostępna!

Książka „Nie rozmawiam z tyranami” już jest dostępna!
8 marca br. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Warszawie przedstawia najnowszą publikację, poświęconą działalności konspiracyjnej Polek, pt. „Nie rozmawiam z tyranami. Aktywność polityczna, społeczna i niepodległościowa kobiet w początkach XX wieku w zaborze rosyjskim”.

7 mar 2024
Czytaj więcej  
Plakat prezentujący konkurs genealogiczny do szkół podstawowych.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 3. edycji konkursu Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna.

28 lut 2024
Czytaj więcej  
na zdjęciu widoczne plansze przedstawiające wystawę

Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach”


Z okazji 100-lecia przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi w łódzkiej Manufakturze można oglądać wystawę Chłopi w Archiwach. Poświęcona jest naszemu nobliście, powieści, jej ekranizacji oraz samej historii chłopów w Polsce.
Reymont był w 1924 roku znanym autorem, twórcą wielu arcydzieł, m.in. Ziemi obiecanej i Chłopów. I to właśnie chłopska epopeja tak przykuła uwagę czytelników, krytyków i Szwedzkiej Akademii, że otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Zagraniczni recenzenci pisali z uznaniem, że Chłopi to epicka opowieść, a zarazem przewodnik po polskiej duszy i tradycjach.

15 lut 2024
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content