AKTUALNOŚCI

Otwarcie wystawy

„Chłopi w Archiwum” trafili na Barbakan

8 września na warszawskim Barbakanie została otwarta wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwum”. Tę ekspozycję – inspirowaną powieścią i czasami Reymonta oraz nową, animowaną, malarską ekranizacją powieści naszego noblisty – można oglądać na murach do końca października.
Na otwarciu gośćmi specjalnymi byli: Dorota Stalińska – aktorka wcielająca się w filmie w rolę Jagustynki, oraz Michał Janicki – kierownik grupy malarzy i animatorów pracujących nad „Chłopami”. Nowa ekranizacja właśnie w miniony weekend miała swoją światową premierę na festiwalu w Toronto, a od 13 października trafi do polskich kin.

11 wrz 2023
Czytaj więcej  
Plakat wystawa chłopi w Archiwum

Zapraszamy na wystawę „Chłopi w Archiwum”

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta (1924) zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, wycinanki oraz filmowe obrazy z nowej ekranizacji słynnej powieści.
„Chłopi w Archiwum” to wystawa plenerowa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films. Można ją będzie oglądać bezpłatnie na murach warszawskiego Barbakanu od 8 września do 31 października.

1 wrz 2023
Czytaj więcej  
sowa symbol educare

Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.

Zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.” (19–20 września 2023)

Już za trzy tygodnie, tj. 19 września (wtorek) rozpocznie się kolejna konferencja z cyklu „Educare necesse est…”. Tym razem będzie poświęcona kobietom, ich miejscu oraz roli w społeczeństwie w okresie od średniowiecza do końca XX w. Uczestnicy obrad na podstawie źródeł archiwalnych (i nie tylko archiwalnych) spróbują pokazać, jak zmieniała się sytuacja i pozycja kobiety w ciągu stuleci, ale też w jaki sposób źródła te przedstawiają kobietę i dlaczego warto po nie sięgnąć, przygotowując lekcje w szkole czy zajęcia edukacyjne poza nią.

24 sie 2023
Czytaj więcej  
Plakat o konkursie

Kto wygrał konkurs „O Koperniku po myślniku”?

Konkurs słowny „O Koperniku po myślniku” rozstrzygnięty!
Z przyjemnością informujemy, że laureatami zostali:

1) Pani Natalia Kawałko-Dzikowska, zamieszkała w Grodzisku Mazowieckim
2) Pan Jerzy Garus, zamieszkały w Rożniątowie
3) Pan Rafał Błaszkiewicz, zamieszkały w Milanówku
4) Pani Monika Tołyż, zamieszkała w Pruszkowie
5) Pan Artur Kozłowski, zamieszkały w Ząbkowicach Śląskich

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

23 sie 2023
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content