Zapraszamy na wystawę „Chłopi w Archiwum”

1 wrz 2023
Materiały archiwalne zaprezentowane na planszach wystawowych pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie. Breakthru Films udostępniło kadry z filmu „Chłopi”, który we wrześniu będzie miał światową premierę, a trafi na ekrany polskich kin 13 października.
Jak wspominamy na wystawie, powieść Reymonta uważana była przez wielu zagranicznych recenzentów za przewodnik po polskiej duszy. Uważamy, że w zestawieniu z archiwaliami z epoki to doświadczenie może być jeszcze pełniejsze i bogatsze. Dlatego na wystawie kadry z animowanych „Chłopów” zestawiono z dokumentami, księgami, zdjęciami, gazetami, wycinankami, pocztówkami. Opowiadają one o tamtej epoce i jej bohaterach. O życiu chłopów i ich folklorze, o zmianach społecznych, o Reymoncie, jak też o sztuce Młodej Polski, która wywarła wyraźny wpływ i na autora powieści, i na najnowszą ekranizację.
W piątek 8 września poza premierą wspomnianej wystawy plenerowej „Chłopi w Archiwum” na warszawskim Barbakanie o godz. 14, APW zaprasza także do swojej siedziby przy ul. Krzywe Koło 7. Tego dnia od godz. 12 do godz. 18 będzie można tam obejrzeć zaprezentowane w gablotach oryginalne materiały, które posłużyły do stworzenia wystawy „Chłopi w Archiwum”.

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2023-09-01

Data publikacji: 2023-09-1

Liczba odwiedzin: 705

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content