Z okazji 50. rocznicy śmierci Marii Dąbrowskiej w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu w dniu 18 grudnia 2015 r. odbył się wykład prof. dr hab. Dobiesława Jędrzejczyka na temat pobytu pisarki w Łowiczu i Dąbrowie Zduńskiej w latach 1944-1945. Towarzyszyła mu wystawa materiałów archiwalnych poświęconych exodusowi ludności Warszawy po powstaniu warszawskim, zorganizowana przez łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.
Na wystawie, przygotowanej przez Marka Wojtylaka, zostały pokazane m.in. afisze zapowiadające prelekcje Marii Dąbrowskiej w łowickim kinie „Polonia” z 1945 r., wykazy uchodźców z Warszawy (wśród których znalazła się pisarka), podania warszawiaków zwracających się o pomoc do Rady Opiekuńczej Powiatowej w Łowiczu oraz karty opiekuńcze dzieci przebywających w sierocińcach i domach prywatnych w Łowiczu i we wsiach powiatu łowickiego.
Na koniec wieczoru odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Świątkowskiego, poświęcony Halinie Świderskiej-Konecznej, językoznawcy, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Do filmu zostały wykorzystane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu.
„Warszawski trudny czas: scenariusze zajęć z edukacji historycznej i obywatelskiej jako przykład dobrej praktyki” — konferencja dla nauczycieli
Z okazji nadchodzących Świąt życzymy wszystkim naszym Użytkownikom, Gościom i Przyjaciołom pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyśłności i sukcesów w Nowym Roku.
W związku z okrągłą rocznicą śmierci eseistki, dramatopisarki i tłumaczki dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu zapraszają na wykład prof. dr hab. Dobiesława Jędrzejczyka o „Marii Dąbrowskiej w Zduńskiej Dąbrowie i Łowiczu”
Archiwum Państwowe w Warszawie i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie serdecznie zapraszają Państwa na konferencję:
Warszawski trudny czas: scenariusze zajęć z edukacji historycznej i obywatelskiej jako przykład dobrej praktyki, która odbędzie się 17 grudnia 2015 roku, w godzinach: 14.15- 16.00 w MSCDN Wydział w Warszawie ul. Świętojerska 9, sala numer 16, parter.
Celem konferencji jest podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania źródeł archiwalnych w praktyce szkolnej.