Dąbrowska w Łowiczu

23 gru 2015

Z okazji 50. rocznicy śmierci Marii Dąbrowskiej w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu w dniu 18 grudnia 2015 r. odbył się wykład prof. dr hab. Dobiesława Jędrzejczyka na temat pobytu pisarki w Łowiczu i Dąbrowie Zduńskiej w latach 1944-1945. Towarzyszyła mu wystawa materiałów archiwalnych poświęconych exodusowi ludności Warszawy po powstaniu warszawskim, zorganizowana przez łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.

Na wystawie, przygotowanej przez Marka Wojtylaka, zostały pokazane m.in. afisze zapowiadające prelekcje Marii Dąbrowskiej w łowickim kinie „Polonia” z 1945 r., wykazy uchodźców z Warszawy (wśród których znalazła się pisarka), podania warszawiaków zwracających się o pomoc do Rady Opiekuńczej Powiatowej w Łowiczu oraz karty opiekuńcze dzieci przebywających w sierocińcach i domach prywatnych w Łowiczu i we wsiach powiatu łowickiego.

Na koniec wieczoru odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Świątkowskiego, poświęcony Halinie Świderskiej-Konecznej, językoznawcy, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Do filmu zostały wykorzystane materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu.

Galeria


Autor: Monika Jurgo-Puszcz

Data utworzenia: 2015-12-23

Data publikacji: 2015-12-23

Liczba odwiedzin: 373

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content