Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 10 stycznia 2019 roku zmarła Urszula Wieczorek, archiwistka, wieloletni kierownik Oddziału Fotografii Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (obecnie: Narodowe Archiwum Cyfrowe).
Jak wyglądała dawna Warszawa oraz życie codziennych warszawiaków? Co przetrwało do naszych czasów?
W ostatni weekend Archiwum Państwowe w Warszawie gościło studentów Uniwersytetu Dzieci. W ramach bloku kultura młodzi słuchacze uczestniczyli w warsztatach źródłoznawczych poświęconych Warszawie sprzed 100 lat. W trakcie zajęć uczestnicy badali archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: jak 100 lat temu, w okresie kształtowania się niepodległego państwa polskiego, wyglądała jego stolica. W ramach tego bloku warsztaty prowadzą pracownicy archiwum (dr Violetta Urbaniak, mgr Marta Jaszczyńska, mgr Rafał Sztarski). Cykl tych warsztatów, realizowanych w pierwszym półroczu bieżącego roku, wpisuje się w program obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
„Mapy topograficzne 1:25000 Wojskowego Instytutu Geograficznego w opracowaniu nieznanego autora” to temat najbliższego zebrania naukowego w Archiwum Państwowym w Warszawie, które odbędzie się w najbliższy czwartek (13 grudnia 2018 r.) o godzinie 12.00 w sali Pod Modrzewiowym Stropem. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
(akt.) Archiwum Państwowe w Warszawie uprzejmie informuje, że planowane na 13 grudnia 2018 r. zebranie naukowe nie odbędzie się.
26 listopada br. odbyła się konferencja pt. „Do nas zawitała Wolność….w setną rocznicę odzyskania Niepodległości” zorganizowana przez Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Warszawie.
Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza w dniu 26 listopada br. do siedziby Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 9 na konferencję, której jest współorganizatorem. Konferencja rozpoczyna się o g. 14.