Fotorelacja z konferencji zorganizowanej w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli

28 lis 2018

26 listopada br. odbyła się konferencja pt. „Do nas zawitała Wolność….w setną rocznicę odzyskania Niepodległości” zorganizowana przez Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Warszawie.

Konferencję otworzyła Teresa Makulska, wicedyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie ds. edukacyjnych oraz Ryszard Wojtkowski Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, którzy przywitali zgromadzonych gości. Następnie przedstawiciele instytucji współorganizujących konferencję, dr Teresa Stachurska-Maj oraz dr Violetta Urbaniak, określiły cele spotkania.

W pierwszej części konferencji prof. dr hab. Grzegorz Nowik, Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wygłosił wykład na temat roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą. Następnie profesor Grzegorz Nowik przedstawił słuchaczom okoliczności i wydarzenia towarzyszące odradzającemu się państwu polskiemu podczas prezentacji wystawy „Pierwsze dni Niepodległości”, którą można oglądać w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 9 do dnia 7 grudnia br.

W dalszej części spotkania referaty wygłosiły dr hab. Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, która opowiedziała o historii i zawartości  Archiwum Belwederskiego, wywiezionego z Polski do Nowego Jorku; dr Violetta Urbaniak z Archiwum Państwowego w Warszawie, która zaprezentowała zdjęcia wykonane przez fotografa Zdzisława Marcinkowskiego oraz omówiła jego rolę w dokumentowaniu dziejów Warszawy w drodze do niepodległości; o odznakach, znaczkach i medalach z okresu pierwszej wojny światowej znajdujących się w zbiorach Muzeum Warszawy opowiedziała kustosz Aleksandra Sołtan-Lipska;  natomiast ostatni referat pt. „Karty pocztowe z lat 1915-1918 jako źródło historyczne” wygłosił Piotr Głogowski, adiunkt w Muzeum Warszawy.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny poprowadzony przez dr Teresę Stachurską-Maj z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i dr Violettę Urbaniak, z udziałem nauczycieli praktyków, którzy podczas swojej pracy codziennej wykorzystywali źródła archiwalne z tego okresu.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2018-11-28

Data publikacji: 2018-11-28

Liczba odwiedzin: 167

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji