Właściwego tonu ulicy spacerującej nadaje warszawianka, dla której zdaje się wylegać na ulicę świat męski. Ona ulicę rozwesela, robiąc ze spaceru zebranie towarzyskie, pełne wdzięku, błyskawicznych spojrzeń, szeleszczącego jedwabiu i zapachu perfum. Warszawianka idzie na pozór niedbale, swobodnie, niby nikogo nie spostrzegając, a jednak zachowuje się wymyślnie, jak na scenie. Chcąc, nie chcąc, ciągle ma się przed oczyma piękne, strojne kobiety, umie sięna pamięć zmieniające sięco sezon sposoby unoszenia spódnic i cuda, wyprawiane przy tej sposobności z jedwabnemi halkami […]
Publikacja zatytułowana „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…”, wydana w opr. naukowym Marka Wojtylaka (Kierownika Oddziału APW Łowicz) , zawiera kronikarskie zapiski Władysława Tarczyńskiego (1845-1918) – autora książek historycznych, działacza społecznego, założyciela i współorganizatora wielu instytucji w Łowiczu m.in. czytelni, straży ogniowej, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Muzeum Starożytności. Rękopis jego kroniki, obejmującej 9 pierwszych miesięcy wojny, w tym opisy walk i realiów codziennego życia mieszkańców w oblężonym, a później okupowanym Łowiczu, zachował się w zbiorach łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Publikację uzupełniają ilustracje dokumentów urzędowych, fotografii i map.
Serdecznie zapraszamy na promocję wydawnictwa, która odbędzie się w kinie „Feniks” w Łowiczu 22 marca o godz. 12.00. Organizatorami wydarzenia, które wpisuje się w obchody 880-lecia miasta Łowicza, są łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie i Łowicki Ośrodek Kultury.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami publikacji.
Na kartach łowickiej kroniki
Tematy i daty zebrań naukowych:
14 kwietnia 2016
Konrad Szuba, „Sprowadzenie zakonu augustianów na Mazowsze w XIV w.”
19 maja 2016
Jolanta Louchin, „Henryk Witaczek — niezwykły człowiek w zderzeniu
z najbardziej brutalnymi i bolesnymi wydarzeniami”
16 czerwca 2016
Małgorzata Sikorska, „O pałacu Piotra Teppera, przy ulicy Miodowej między pałacem Biskupów Krakowskich a kościołem OO Kapucynów posadowionym”
29 września 2016
Rafał Sztarski, „Działalność Podkomisji Historycznej Armii Krajowej w świetle dokumentów zgromadzonych w Studium Polski Podziemnej”
27 października 2016
Paweł Niemczak, ,,Archiwum Biura Odbudowy Stolicy w zasobie APW”
24 listopada 2016
Joanna Dojnik, „Krajowe Towarzystwo Budowlane KATEBE jako źródło historyczne”
15 grudnia 2016
Witold Maciej Karpowicz, „Materiały do historii stanu wojennego na Mazowszu
w archiwum MOZ NSZZ »SOLIDARNOŚĆ« przy APW”
Zebrania naukowe w Archiwum Państwowym w Warszawie (ul. Krzywe Koło 7) odbywają się
w Pracowni Naukowej im. prof. St. Herbsta
W dniu 18 lutego 2016 r. w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 20 odbyły się warsztaty genealogiczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia poprowadził kierownik łowickiego oddziału APW Marek Wojtylak.
Prowadzący omówił materiały archiwalne z zasobu oddziału, które mogą być wykorzystane w badaniach genealogicznych, przedstawił również internetowe bazy danych, będące przydatne w poszukiwaniach przodków.
Zaprzyjaźniona z łowickim Archiwum, Pani Dorota Wysocka z Łowicza podzieliła się z słuchaczami wynikami kilkuletnich własnych badań nad dziejami rodziny. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję obejrzenia różnych programów do tworzenia drzew genealogicznych. W dyskusji, która wywiązała się w czasie zajęć, podkreślono wagę dokumentów i zdjęć przechowywanych w „domowych szufladkach”, jak również potrzebę systematycznego gromadzenia różnych relacji i wspomnień rodzinnych, które mogą okazać się cennym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń.
Wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum zapraszamy 25 lutego /czwartek/ na kolejne spotkanie z cyklu „Domowa Szuflada” .
Godzina 16.15-17.15.
Miejsce Archiwum Państwowe w Warszawie, Krzywe Koło 7.
Zapraszamy!