AKTUALNOŚCI

Dzień Kobiet

Właściwego tonu ulicy spacerującej nadaje warszawianka, dla której zdaje się wylegać na ulicę świat męski. Ona ulicę rozwesela, robiąc ze spaceru zebranie towarzyskie, pełne wdzięku, błyskawicznych spojrzeń, szeleszczącego jedwabiu i zapachu perfum. Warszawianka idzie na pozór niedbale, swobodnie, niby nikogo nie spostrzegając, a jednak zachowuje się wymyślnie, jak na scenie. Chcąc, nie chcąc, ciągle ma się przed oczyma piękne, strojne kobiety, umie sięna pamięć zmieniające sięco sezon sposoby unoszenia spódnic i cuda, wyprawiane przy tej sposobności z jedwabnemi halkami […]

8 mar 2016
Czytaj więcej  

“Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…” – kolejny tom wydawniczy z serii...

Publikacja zatytułowana “Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…”, wydana w opr. naukowym Marka Wojtylaka (Kierownika Oddziału APW Łowicz) , zawiera kronikarskie zapiski Władysława Tarczyńskiego (1845-1918) – autora książek historycznych, działacza społecznego, założyciela i współorganizatora wielu instytucji w Łowiczu m.in. czytelni, straży ogniowej, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Muzeum Starożytności. Rękopis jego kroniki, obejmującej 9 pierwszych miesięcy wojny, w tym opisy walk i realiów codziennego życia mieszkańców w oblężonym, a później okupowanym Łowiczu, zachował się w zbiorach łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Publikację uzupełniają ilustracje dokumentów urzędowych, fotografii i map.

Serdecznie zapraszamy na promocję wydawnictwa, która odbędzie się w kinie „Feniks” w Łowiczu 22 marca o godz. 12.00. Organizatorami wydarzenia, które wpisuje się w obchody 880-lecia miasta Łowicza, są łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie i Łowicki Ośrodek Kultury.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami publikacji.

Na kartach łowickiej kroniki

7 mar 2016
Czytaj więcej  

Zebrania naukowe w Archiwum Państwowym w Warszawie

Tematy i daty  zebrań naukowych:

14 kwietnia 2016

Konrad Szuba, „Sprowadzenie zakonu augustianów na Mazowsze w XIV w.”

19 maja 2016

Jolanta Louchin, „Henryk Witaczek — niezwykły człowiek w zderzeniu
z najbardziej brutalnymi i bolesnymi wydarzeniami”

16 czerwca 2016

Małgorzata Sikorska, „O pałacu Piotra Teppera, przy ulicy Miodowej między pałacem Biskupów Krakowskich a kościołem OO Kapucynów posadowionym”

29 września 2016

Rafał Sztarski, „Działalność Podkomisji Historycznej Armii Krajowej w świetle dokumentów zgromadzonych w Studium Polski Podziemnej”

27 października 2016

Paweł Niemczak, ,,Archiwum Biura Odbudowy Stolicy w zasobie APW”

24 listopada 2016

 Joanna Dojnik, „Krajowe Towarzystwo Budowlane KATEBE jako źródło historyczne”

15 grudnia 2016

Witold Maciej Karpowicz, „Materiały do historii stanu wojennego na Mazowszu
w archiwum MOZ NSZZ »SOLIDARNOŚĆ« przy APW”

 

Zebrania naukowe w Archiwum Państwowym w Warszawie (ul. Krzywe Koło 7) odbywają się
w Pracowni Naukowej im. prof. St. Herbsta

23 lut 2016
Czytaj więcej  

Warsztaty genealogiczne w Łowiczu

W dniu 18 lutego 2016 r. w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 20 odbyły się warsztaty genealogiczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia poprowadził kierownik łowickiego oddziału APW Marek Wojtylak.

Prowadzący omówił materiały archiwalne z zasobu oddziału, które mogą być wykorzystane w badaniach genealogicznych, przedstawił również internetowe bazy danych, będące przydatne w poszukiwaniach przodków.

Zaprzyjaźniona z łowickim Archiwum, Pani Dorota Wysocka z Łowicza podzieliła się z słuchaczami wynikami kilkuletnich własnych badań nad dziejami rodziny. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję obejrzenia różnych programów do tworzenia drzew genealogicznych. W dyskusji, która wywiązała się w czasie zajęć, podkreślono wagę dokumentów i zdjęć przechowywanych w „domowych szufladkach”, jak również potrzebę systematycznego gromadzenia różnych relacji i wspomnień rodzinnych, które mogą okazać się cennym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń.

22 lut 2016
Czytaj więcej  

Domowa Szuflada

Wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum zapraszamy 25 lutego /czwartek/  na kolejne spotkanie z cyklu “Domowa Szuflada” .

Godzina 16.15-17.15.

Miejsce Archiwum Państwowe w Warszawie, Krzywe Koło 7.

 

Zapraszamy!

18 lut 2016
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content