AKTUALNOŚCI

Wyścig po historię

wyscig_2014_03.JPG17 września 2014 r., przy słonecznej pogodzie, odbyła się VIII edycja konkursu dla dzieci i młodzieży „Wyścig po historię” zorganizowanego przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela oraz Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Konkurs, jak co roku, rozpoczynał obchody „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza. Patronat nad konkursem objął burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski, patronat medialny sprawował „Tygodnik Pułtuski” i „Pułtuska Gazeta Powiatowa”.

Celem konkursu było m.in. przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań lokalną historią i tradycją oraz popularyzacja kultury regionalnej.

W konkursie wzięło udział 10 szkół z terenu miasta i gminy Pułtusk, rywalizujących w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.

wyscig_2014_04.JPGO godz. 10.30 sprzed siedziby Archiwum po udzieleniu odpowiedzi na pytanie oraz zaopatrzeniu w mapki wyruszały drużyny w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8. punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).

W kategorii gimnazjów I miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Pułtusku.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Pułtusku.

Jak zawsze dzieci i młodzież, ich opiekunowie oraz dyrekcje szkół podeszli do zawodów z dużym zaangażowaniem, traktując je bardzo prestiżowo.

 


wyscig_2014_02.JPG   wyscig_2014_05.JPG   wyscig_2014_06.JPG   wyscig_2014_07.JPG

 

wyscig_2014_01.JPG

Fot. Krzysztof Piekarski

22 wrz 2014
Czytaj więcej  

Marszałek Sejmu Cezary Grabarczyk otworzył w parlamencie wystawę pod tytułem: „WOLA PAMIĘCI — CMENTARZ...

Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Towarzystwem Przyjaciół Woli. Na wystawie przedstawiono  dzieje budowy cmentarza poległych bohaterów Powstania Warszawskiego.

„Powstanie warszawskie pochłonęło tysiące ofiar, ale najtragiczniejszy był los tych, którzy wymordowani bestialsko przez hitlerowskich oprawców zginęli w miejscach masowych egzekucji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.” — pisał autor relacji z pogrzebu ekshumowanych ofiar zbrodni nazistowskich, który odbył się w Warszawie 6 sierpnia 1946 r. Tego dnia prochy spalonych powstańców i cywilów spoczęły na Woli, na nowym wówczas Cmentarzu Powstańców Warszawy.

11 wrz 2014
Czytaj więcej  

E-KARTKA 1939 – aplikacja mobilna

aplikacja.JPGArchiwum Państwowe jako partner  projektu „e-kartka z historii. Warszawa 1939”, zaprasza do pobrania mobilnej aplikacji „e-kartka 1939” oraz odwiedzenia portalu wrzesien39.waw.pl.

Portal to multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku. Każdy dzień z prezentowanego kalendarium zawiera szereg tekstów źródłowych z dzienników, pamiętników i prasy, zdjęć, map, materiałów audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować dzień po dniu życie mieszkańców stolicy.

Aplikacja to dostep e-kartek na swoim telefonie. Codziennie otrzymasz krótką informację, o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie google oraz mapie z 1939 roku. Aplikacja ma także możliwość porównywania fotografii archiwalnych ze zdjęciami użytkownika, dzięki czemu tworzy on wyjątkową galerię na swoim telefonie.

 


 

ap_demo_3.png ap_image_6.png ap_image_7.png ap_image_10.png ap_image_11.png ap_image.png
28 sie 2014
Czytaj więcej  

Udział Archiwum w obchodach 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Archiwum Państwowe w Warszawie włączając się w uroczyste obchody przygotowało kilka wydarzeń.

13 sie 2014
Czytaj więcej  

Od dobroczynności do samorządności. Komitety Obywatelskie w okresie I Wojny Światowej

01mini_Romanow.jpgPrezentujemy wybrane dokumenty zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Otwocku,  obrazujące działalność Komitetów Obywatelskich, które powstały po wybuchu I wojny światowej. Celem ich było niesienie pomocy ludności dotkniętej bezpośrednio lub pośrednio klęskami wojny. Tworzyli je przede wszystkim właściciele ziemscy, księża i miejscowa inteligencja. Na terenach opuszczonych przez Rosjan, do czasu wejścia nowych okupantów, Komitety organizowały władzę administracyjno – porządkową. Po zajęciu ziem Królestwa Polskiego przez Niemców,  decyzją Generał – Gubernatora Warszawskiego z dnia 15 września 1915 r. Komitety Obywatelskie zostały rozwiązane.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

e.

29 lip 2014
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content