AKTUALNOŚCI

O gwarze w łowickim Muzeum

o_gwarze_04.JPG

24 października 2014 r. w łowickim Muzeum odbyła się prezentacja reprintu książki Haliny Świderskiej „Dialekt Księstwa Łowickiego”. Wydawnictwo ukazało się w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku”, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu przy udziale łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.

Publikacja Haliny Świderskiej-Konecznej, prof. fonetyki i dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest reprintem jej rozprawy doktorskiej, która ukazała się w 1929 r. w XIV tomie “Prac Filologicznych” i do dziś jest jednym z najważniejszych opracowań poświęconych mowie mieszkańców regionu łowickiego. Poza gruntownym omówieniem fonetyki i składni gwary łowickiej, zawiera jej słownik, zapis oryginalnych wypowiedzi mieszkańców wsi z początku XX w. oraz mapkę dawnego Księstwa Łowickiego.

Podczas promocji książki przypomniano życie i działalność prof. Świderskiej-Konecznej (1899-1961). Prezentacji towarzyszył pokaz multimedialny Pana Marka Wojtylaka, kierownika Oddziału APW w Łowiczu, który przedstawił dokumenty przechowywane w zasobie archiwalnym, ilustrujących jej życie we wsi Strugienice oraz dorobek naukowy. Piękno zanikającej już gwary łowickiej prezentowała Pani Joanna Bolimowska, poetka i propagatorki folkloru łowickiego, czytająca fragmenty zamieszczonych w pracy rozmów Księżaków. Na koniec wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, działający przy Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 im. T. Kościuszki w Łowiczu.

 

4 lis 2014
Czytaj więcej  

Zaproszenie na jesienne warsztaty w Archiwum na Krzywym Kole

jesienne_warsztaty_2014.jpgArchiwum Państwowe w Warszawie oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie zapraszają nauczycieli historii wszystkich typów szkół do Archiwum na jesienne warsztaty metodyczne poświęcone praktycznemu wykorzystaniu źródeł archiwalnych.

 

30 paź 2014
Czytaj więcej  

Szkolenie w zakresie przeciwdziałania mobbingowi

szkolenie_pazdziernik2014.jpg20 października 2014 r.  pracownicy Archiwum Państwowego w Warszawie wzięli udział w szko- leniu w zakresie przeciwdziałania mobbingowi. W trakcie warsztatów wyjaśnione zostało pojęcie mobbingu oraz omówiono jego zjawisko w oparciu o konkretne przypadki.

Celem szkolenia było zapoznanie pracowników z informacjami na temat mobbing i dyskry- minacji w ujęciu prawnym i psychologicznym. Uświadomienie konsekwencji wystąpienia mobbingu i dyskryminacji w zespole/organizacji oraz odpowiedzialności prawnej po stronie pracodawcy i pracownika działającego w sposób nieetyczny. Wskazanie różnic pomiędzy konfliktem a mobbingiem.

W szkoleniu wzięło udział 50 pracowników Archiwum Państwowego w Warszawie.

21 paź 2014
Czytaj więcej  

Promocja książki „Niepokorni 1976-1989″

Drugi tom publikacji „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności”.

13 paź 2014
Czytaj więcej  

Łowickie Archiwum na zjeździe Szarych Szeregów

Zjazd_Szarych_Szeregow.JPGW dniach 25 – 27 września 2014 r. odbył się zjazd członków Stowarzyszenia „Szare Szeregi” Oddział w Łowiczu, z którym współpracuje łowicki Oddział Archiwum Państwowego w Warszawie. Miejscem zjazdu było Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego przy ul. Ułańskiej 2.

Kierownik Oddziału Pan Marek Wojtylak uczestniczył w Walnym Zebraniu Członków Oddziału oraz w akademii z okazji 75. rocznicy powołania Szarych Szeregów, którą przygotowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. W akademii wzięli m.in. udział: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz założyciel i pierwszy komendant Szarych Szeregów w Łowiczu druh Janusz Karpiński.

W ostatnim dniu zjazdu odbyła się sesja popularno-naukowa w sali konferencyjnej ŁCKU w Łowiczu. W jej programie znalazły się referaty: dra Tadeusza Żaczka o akcji „M” Szarych Szeregów w Łowiczu w okresie okupacji niemieckiej, Agnieszki Pawłowskiej-Kalinowskiej o zawartości Zespołu Archiwalno-Historycznego Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu oraz Marka Wojtylaka o niepodległościowych organizacjach młodzieżowych w Łowiczu i powiecie łowickim po 1945 r. Sesji towarzyszyła wystawa prezentująca zbiory otwartego podczas zjazdu Zespołu Archiwalno-Historycznego Szarych Szeregów, w którym zgromadzone są dokumenty stowarzyszenia i opracowania historyczne.

30 wrz 2014
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content