Drodzy archiwiści rodzinni!
Kontynuując akcję „Domowa szuflada” zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…” Tym razem będziemy rozmawiać o emigracji, emigracji zarobkowej z terenu zaboru rosyjskiego, o której czytamy w listach emigrantów przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie.
Pod hasłem „Opowieści z domowej szuflady” będą się mogli Państwo zapoznać z krótkimi artykułami dotyczącymi problemów emigracji.
Na spotkanie zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca 26 marca b.r. o godzinie 16.15
Okazją do jej przygotowania jest oczywiście dzień 8 marca - święto kobiet.
Intrygujące na wielu płaszczyznach, są nieprzeniknione, różnorodne.
Delikatne, ale i silne. Potrzebujące opieki, ale odważne i umiejące walczyć.
Namiętne, jednocześnie niewinne, naturalne… tajemnicze i fascynujące.
To różne kobiety, różnych zawodów, w różnym wieku, zwyczajne i niezwyczajne, znane
i nieznane.
Kobiety żyjące w drugiej połowie XIX w. i XX w. Od tradycyjnych strażniczek domowego ogniska, starych obyczajów i tradycji – w tym tradycji narodowej, ale też kobiety przedsiębiorcze i wyzwolone.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie.
Wystawa prezentowana będzie na Murach Obronnych Starego Miasta przy Barbakanie od 8 marca do 7 kwietnia 2015 roku.
Serdecznie zapraszamy.
Pod tym hasłem odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Domowa szuflada .
Zapraszamy „rodzinnych archiwistów” na rozmowę o listach jako elemencie archiwum rodzinnego, doskonałym materiale do odtworzenia korzeni swojej rodziny oraz jako środku komunikacji.
W czasie spotkania będą mieli Państwo okazje zapoznać się z przykładami listów ze zbiorów Archiwum.
Liczymy na owocną wymianę doświadczeń.
Cykliczne spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca, najbliższe
26 lutego, w godz. 16.15-17.15 w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7.
Serdecznie zapraszamy
Ta wojna zmieni wszystko… Dziennik Janiny Gajewskiej”, oprac. nauk. Anna Wajs, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2014, ss. 352, ISBN 978-83-64806-24-7
Publikacja jest II tomem serii wydawniczej pt. „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” zainicjowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu i wydarzeń I wojny. C
Cykl prezentować będzie dzienniki, pamiętniki i korespondencję z zasobu archiwów państwowych ukazujące wydarzenia Wielkiej Wojny z polskiej perspektywy, uwzględniając problemy życia codziennego na tle polityki światowej oraz głębokich przeobrażeń zachodzących w kraju i poza jego granicami. Przedstawienie wydarzeń z różnych i nie zawsze powszechnie znanych perspektyw, m.in. kobiecej czy harcerskiej, pozwoli współczesnemu odbiorcy spojrzeć na I wojnę światową inaczej niż zazwyczaj, bo oczami zwykłych ludzi tamtych czasów.
Dziennik Janiny Gajewskiej z okresu od 2 sierpnia 1914 r. do 1 stycznia 1919 r.
Pochodząca ze zubożałej rodziny szlacheckiej autorka czas wojny spędziła w Warszawie. Była wielką patriotką i wnikliwą obserwatorką codzienności, która z ogromnym zaangażowaniem śledziła zarówno działania na frontach, jak i życie miasta. Opisywała m.in. zmagania ludności Warszawy, w tym swojej rodziny, z głodem i niedostatkiem pieniędzy, a także swój stosunek do zaborców.
Oprócz prześledzenia ówczesnych wydarzeń politycznych, społecznych i ekonomicznych dziennik Gajewskiej umożliwia spojrzenie na sferę kulturalną i obyczajową tamtych czasów. Autorka była starannie wykształcona, znała języki obce, interesowała się literaturą zagraniczną oraz teatrem (w dzienniku spisywała m.in. swoje wrażenia ze spektakli i ich ocenę). Współorganizowała ponadto wieczory dyskusyjne, podczas których wygłaszano odczyty na tematy filozoficzne i literackie.
Rękopis dziennika przechowuje Archiwum Państwowe w Warszawie (całość zapisków Gajewskiej znajdujących się w warszawskim archiwum obejmuje okres od 20 września 1897 r. do 15 sierpnia 1919r.).
źrodło : www.archiwa.gov.pl
I tom serii wydawniczej
Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna, oprac. nauk. dr hab. Jarosław Kita, Piotr Zawilski, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2014, ss. 187, ISBN 978-83-64806-02-5