AKTUALNOŚCI

Konserwatorzy z Bawarii w APW

W dniu 17 listopada gościliśmy w Archiwum grupę konserwatorów zabytków z Bawarii, której przewodniczył Główny Konserwator Zabytków Bawarii p. Mathias Pfeil. Konserwatorzy zainteresowani byli głównie działalnością Biura Odbudowy Stolicy w kontekście dokumentacji strat wojennych i odbudowy miasta.

 

17 lis 2015
Czytaj więcej  

Wystawa druków Karola Rybackiego

W ramach obchodów „Roku Karola Rybackiego” w Łowiczu Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu było współorganizatorem otwartej 6 listopada 2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej wystawy druków, pochodzących z działającej w latach 1882 – 1935 w Łowiczu drukarni Karola Rybackiego (1859-1935).

Na wystawie zostały pokazane, przechowywane w zasobie łowickiego oddziału APW afisze, plakaty, zaproszenia, druki akcydensowe, karty pocztowe, egzemplarze prasy, broszury i wydawnictwa. Wśród materiałów znalazły się m.in. dowody rachunkowe drukarni i księgarni K. Rybackiego z lat 1902-1923 oraz oprawiony unikatowy egzemplarz redakcyjny tygodnika „Łowiczanin” z 1911 r.

Wyjątkowym okazem był reprint obrazka scenicznego z życia chłopów Księstwa Łowickiego, napisanego przez Piotra Puczyńskiego, który ukazał się w 1925 r. nakładem Księgarni K. Rybackiego.

 

Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

10 lis 2015
Czytaj więcej  

Park w Łowiczu

W dniu 16.10.2015 r. w zrewitalizowanym parku im. Adama Mickiewicza w Łowiczu odbyła się w uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej historii tego miejsca oraz postaci Władysława Stanio, nauczyciela przyrody w Seminarium Nauczycielskim oraz Gimnazjum Męskim im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu w latach 1922 – 1939.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele: władz samorządowych Łowicza z burmistrzem Krzysztofem Janem Kalińskim, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, Koła Wychowanków Szkół Pedagogicznych w Łowiczu oraz młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

Autorem projektu graficznego tablicy był Krystian Cipiński, autorem tekstu Marek Wojtylak, kierownik łowickiego oddziału APW.

Na tablicy znalazły się reprodukcje zdjęć pochodzące ze zbioru Stanio, przechowywanego w zasobie łowickiego archiwum.

21 paź 2015
Czytaj więcej  

Otwieramy kolejną szufladę!

Zapraszamy na kolejne konsultacje dla rodzinnych archiwistów.

29 października /czwartek/ otwieramy kolejną szufladę  dla zainteresowanych  tworzeniem rodzinnego archiwum.

Czekamy na Państwa w godzinach 16.15-17.15.

 

A już w listopadzie zapraszamy na Archiwalne Andrzejki.

Będziemy mówić o zbiorach rodzinnych w zasobie Archiwum i prowadzeniu badań genealogicznych.

Już w wkrótce szczegóły na naszej stronie internetowej.

 

Pozdrawiam serdecznie

Koordynator projektu

Marta Jaszczyńska

21 paź 2015
Czytaj więcej  

70 lat Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Muzeum Narodowego w Nieborowie i Arkadii w dniach 25-26 września 2015 r. odbyła się w Białej Sali pałacu Radziwiłłów w Nieborowie okolicznościowa sesja naukowa z udziałem badaczy i naukowców zajmujących się problematyką dziejów rezydencji, przedmiotów, archiwaliów i kolekcji sztuki.

Sesji towarzyszyła promocja Księgi pamiątkowej poświęconej nowym odkryciom, interpretacjom, aktualnym badaniom naukowym nad zespołem muzealnym. Składa się ona ze zbiór trzydziestu pięciu artykułów, zestawionych w sześciu grupach tematycznych (I. Ludzie i krajobrazy, II. Kolekcje, III. Przedmioty, IV. Arkadia, V. Manufaktura, VI. Archiwalia), które ukazują rozmaitość aspektów nieborowskiej rezydencji. Wiele z nich – co zaznaczono we wstępie tego obszernego opracowania – ma charakter nowatorski – inspirują i wskazują perspektywy dalszych prac badawczych.

Wśród wygłaszających referaty na sesji znalazł się Pan Marek Wojtylak, który przedstawił temat: „Materiały dotyczące Nieborowa i Arkadii w zasobie łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie”.

21 paź 2015
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content