20 czerwca 2024 roku, dla uczczenia jubileuszu 70-lecia przyjęcia Konwencji z 14 maja 1954 roku o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, upowszechniania „Błękitnej Tarczy”, Programu pogotowia, pomocy, doradztwa na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury oraz dorobku prof. Jana Zachwatowicza, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Archiwum Państwowe w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Komitet Błękitnej Tarczy zorganizowały wspólnie ekspercką dyskusję „Wojna i kultura – doświadczenia i wyzwania” z udziałem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, prof. Stanisława Waltosia, Agaty Wąsowskiej-Pawlik i Krzysztofa Sałacińskiego. W wydarzeniu wzięła udział także p. Dyrektor APW, Magdalena Wiercińska.
Poznaliśmy laureatów tegorocznej 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Spośród 46 prac, które zakwalifikowały się do szczebla ogólnopolskiego, Kapituła Konkursu wyłoniła 3 laureatów. Wśród nich znalazła się Alicja Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi, która zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
W 70-lecie odbudowy Starówki Archiwum Państwowe w Warszawie rozpoczęło akcję Archiwum Odbudowy Stolicy. Tak ma się nazywać społeczna kolekcja dokumentów świadczących o wojennych zniszczeniach i odrodzeniu się stolicy do życia.
9 czerwca odbędzie się Międzynarodowy Dzień Archiwów. Święto jest obchodzone od 2007 r., gdy ustanowiono je podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur. Dzień ten ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. pod auspicjami UNESCO. Wydarzenie będziemy obchodzili po raz siedemnasty, a APW po raz drugi w formie tygodniowego festiwalu.