„Chłopi w Archiwach” zagościli w Międzyzdrojach!

8 lip 2024
5 lipca 2024 r. na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach odbył się uroczysty wernisaż wystawy plenerowej „Chłopi w Archiwach”, przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z BreakThru Films. Ekspozycja to inicjatywa Archiwów Państwowych związana z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyznania Władysławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”.
Powieść „Chłopi” Władysława Reymonta na ekran przenoszona była trzykrotnie. Ostatnia ekranizacja z 2023 r., w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, to pełnometrażowy film zrealizowany techniką animacji malarskiej w oparciu o sceny nagrane z udziałem aktorów.
W ramach ekspozycji zestawiono ze sobą kadry z najnowszej ekranizacji powieści oraz skany archiwaliów z zasobu Archiwów Państwowych, m.in. dokumenty, zdjęcia, gazety, szkice, rękopisy i grafiki. Opowiadają one o życiu chłopów na przełomie XIX i XX wieku, ich tradycjach i folklorze, a także o życiu i twórczości Władysława Reymonta oraz o sztuce Młodej Polski.
Wystawę otwierali: zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr hab. Lucyna Harc, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Magdalena Wiercińska, kurator wystawy, oraz burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Obecna była również dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzyna Królczyk oraz odtwórca roli Macieja Boryny, aktor Mirosław Baka.
Po uroczystym otwarciu wystawy w miejscowym Kinie Eva odbyła się projekcja filmu. Poprzedziła ją rozmowa redaktora Tomasza Raczka z gościem specjalnym, aktorem Mirosławem Baką – odtwórcą roli Macieja Boryny.
Wydarzenie było częścią odbywającego się w dniach 4-6 lipca 27. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Wystawa będzie otwarta do końca sierpnia na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach (przy punkcie informacji turystycznej obok Międzynarodowego Domu Kultury). Wstęp wolny!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia „Chłopów w Archiwach”:
 
 

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2024-07-08

Data publikacji: 2024-07-8

Liczba odwiedzin: 161

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content