Festiwalowy tydzień za nami

4 paź 2023

I Festiwal Dnia Archiwisty, organizowany przez Archiwum Państwowe w Warszawie, przyniósł wiele atrakcji.
Zaczęło się we środę 27 września w naszym mławskim oddziale. W ramach cyklu spotkań „Kolekcjoner, zbieracz czy domowy archiwista” wystąpił tam regionalista i poeta Tomasz Tyszka. We czwartek i piątek kolejne festiwalowe wydarzenia – szkolenia dla archiwistów, lekcje archiwalne i wycieczki – miały miejsce w naszych oddziałach w Pułtusku, Grodzisku Mazowieckim i Otwocku. Z kolei w sobotę w oddziale APW w Milanówku chętni mogli przenieść się na chwilę w czasie w epokę PRL – za sprawą dokumentów, fotografii i starych przedmiotów codziennego użytku: telefonów, maszyn do pisania, radioodbiorników…
W niedzielę i poniedziałek zapraszaliśmy do Warszawy. Zachęcaliśmy do zwiedzania na Barbakanie naszej wystawy „Chłopi w Archiwum”, a następnie do odwiedzenia siedziby APW na Starówce. Czynny tam był punkt konsultacyjny. Zaprezentowaliśmy także oryginalne materiały z naszego zasobu wykorzystane przy ogólnopolskiej wystawie „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. Wręczyliśmy też nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego dla uczniów „I Ty możesz być Kopernikiem”. Na podium znalazły się: Natalia Wójciga, Julia Bonik i Lucyna Ochrymowicz.
Na zakończenie I Festiwalu Dnia Archiwisty odwiedziliśmy we wtorek 2 października Bibliotekę Publiczną i Dom Kultury Gminy Zduny. Zaprezentowano tam dokumenty pochodzące z przełomu XIX-XX w., odnalezione w lutym 2023 r. w skrytce, podczas prac rozbiórkowych starego gmachu urzędu gminy. Są to archiwalia w językach polskim, rosyjskim i niemieckim, w tym spisy podatkowe, podania, kenkarty, a nawet paszporty koni. Dzięki specjalistom z Archiwum Państwowego w Warszawie dokumenty zostały oczyszczone i rozprostowane.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i gościom. Do zobaczenia za rok!

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2023-10-04

Data publikacji: 2023-10-4

Liczba odwiedzin: 416

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content