AKTUALNOŚCI

Plakat wystawa chłopi w Archiwum

Zapraszamy na wystawę „Chłopi w Archiwum”

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta (1924) zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, wycinanki oraz filmowe obrazy z nowej ekranizacji słynnej powieści.
„Chłopi w Archiwum” to wystawa plenerowa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films. Można ją będzie oglądać bezpłatnie na murach warszawskiego Barbakanu od 8 września do 31 października.

1 wrz 2023
Czytaj więcej  
sowa symbol educare

Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.

Zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.” (19–20 września 2023)

Już za trzy tygodnie, tj. 19 września (wtorek) rozpocznie się kolejna konferencja z cyklu „Educare necesse est…”. Tym razem będzie poświęcona kobietom, ich miejscu oraz roli w społeczeństwie w okresie od średniowiecza do końca XX w. Uczestnicy obrad na podstawie źródeł archiwalnych (i nie tylko archiwalnych) spróbują pokazać, jak zmieniała się sytuacja i pozycja kobiety w ciągu stuleci, ale też w jaki sposób źródła te przedstawiają kobietę i dlaczego warto po nie sięgnąć, przygotowując lekcje w szkole czy zajęcia edukacyjne poza nią.

24 sie 2023
Czytaj więcej  
Plakat o konkursie

Kto wygrał konkurs „O Koperniku po myślniku”?

Konkurs słowny „O Koperniku po myślniku” rozstrzygnięty!
Z przyjemnością informujemy, że laureatami zostali:

1) Pani Natalia Kawałko-Dzikowska, zamieszkała w Grodzisku Mazowieckim
2) Pan Jerzy Garus, zamieszkały w Rożniątowie
3) Pan Rafał Błaszkiewicz, zamieszkały w Milanówku
4) Pani Monika Tołyż, zamieszkała w Pruszkowie
5) Pan Artur Kozłowski, zamieszkały w Ząbkowicach Śląskich

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

23 sie 2023
Czytaj więcej  
Plakat przedstawiający konkurs "I Ty możesz być Kopernikiem"

Rusza konkurs „I Ty możesz być Kopernikiem”

13 lipca zakończyła się w Warszawie wystawa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. Koniec ekspozycji nie oznacza jednak końca przygody z wielkim astronomem. Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym „I Ty możesz być Kopernikiem”!
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wystarczy wcielić się w Kopernika i sfotografować w scenie nawiązującej do jego życia, epoki i działalności. Konkurs potrwa aż do 20 września 2023 roku. Cenne nagrody czekają! Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i załącznikami. Czekamy na Wasze fotografie!

23 lip 2023
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content