AKTUALNOŚCI

sowa symbol educare

VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od...

Już w następnym tygodniu, we wtorek 19 września br., rozpoczyna się VII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.”. Tradycyjnie obrady trwają dwa dni. Pierwszego dnia odbywają się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (w Sali Kolumnowej mieszczącej się na parterze siedziby Wydziału Historii, Krakowskie Przedmieście 26/28), drugiego dnia w sali konferencyjnej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli na ulicy Świętojerskiej 9. 

14 wrz 2023
Czytaj więcej  
Otwarcie wystawy

„Chłopi w Archiwum” trafili na Barbakan

8 września na warszawskim Barbakanie została otwarta wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwum”. Tę ekspozycję – inspirowaną powieścią i czasami Reymonta oraz nową, animowaną, malarską ekranizacją powieści naszego noblisty – można oglądać na murach do końca października.
Na otwarciu gośćmi specjalnymi byli: Dorota Stalińska – aktorka wcielająca się w filmie w rolę Jagustynki, oraz Michał Janicki – kierownik grupy malarzy i animatorów pracujących nad „Chłopami”. Nowa ekranizacja właśnie w miniony weekend miała swoją światową premierę na festiwalu w Toronto, a od 13 października trafi do polskich kin.

11 wrz 2023
Czytaj więcej  
Plakat wystawa chłopi w Archiwum

Zapraszamy na wystawę „Chłopi w Archiwum”

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta (1924) zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, wycinanki oraz filmowe obrazy z nowej ekranizacji słynnej powieści.
„Chłopi w Archiwum” to wystawa plenerowa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films. Można ją będzie oglądać bezpłatnie na murach warszawskiego Barbakanu od 8 września do 31 października.

1 wrz 2023
Czytaj więcej  
sowa symbol educare

Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.

Zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — kobieta w społeczeństwie od średniowiecza do końca XX w.” (19–20 września 2023)

Już za trzy tygodnie, tj. 19 września (wtorek) rozpocznie się kolejna konferencja z cyklu „Educare necesse est…”. Tym razem będzie poświęcona kobietom, ich miejscu oraz roli w społeczeństwie w okresie od średniowiecza do końca XX w. Uczestnicy obrad na podstawie źródeł archiwalnych (i nie tylko archiwalnych) spróbują pokazać, jak zmieniała się sytuacja i pozycja kobiety w ciągu stuleci, ale też w jaki sposób źródła te przedstawiają kobietę i dlaczego warto po nie sięgnąć, przygotowując lekcje w szkole czy zajęcia edukacyjne poza nią.

24 sie 2023
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content