Zapraszamy na otwarcie wystawy „Warszawa na barykadach”

10 lip 2024

12 lipca 2024 r. o godz. 14 zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy plenerowej „Warszawa na barykadach”. Miejscem ekspozycji będą mury warszawskiego Barbakanu przy ul. Nowomiejskiej.

1120 – tyle barykad powstańczych naliczyli pracownicy Biura Odbudowy Stolicy, gdy na początku 1945 roku przystąpili do inwentaryzacji wojennych zniszczeń Warszawy i planowania przywrócenia miasta do życia. Archiwum Państwowe w Warszawie (APW) ma w swoich zbiorach szczególny dokument, który o tym świadczy. To wykonana ręcznie, z pieczołowitością, „Inwentaryzacja barykad”. Wchodzi ona w skład akt Biura Odbudowy Stolicy, wpisanych w 2011 roku na międzynarodową listę „Pamięć Świata” UNESCO.

Na wystawie zaprezentujemy zdjęcia i szkice wspomnianych warszawskich barykad oraz imponujące fotografie stolicy z lotu ptaka z roku 1944. Opowiemy też o gehennie ludności cywilnej i wspomnimy o tragicznym losie archiwum, poprzednika APW, znajdującego się wówczas w budynku Arsenału.

Wystawę przygotowało APW we współpracy z Zygmuntem Walkowskim – varsavianistą i znakomitym specjalistą w dziedzinie identyfikacji fotografii z powstańczej stolicy.

Wydarzenie koresponduje z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Grafika zielono-biała z czarno-białymi fotografiami żołnierzy powstańców warszawskich (mężczyzn i kobiet) w mundurach z bronią palną na barykadach.

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2024-07-10

Data publikacji: 2024-07-10

Liczba odwiedzin: 121

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content