Wystawa plenerowa “Miasto bez rabina nie może istnieć” w Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Otwocku

20 sie 2018

Archiwum Państwowe w Warszawie  serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedziń naszego oddziału w Otwocku, gdzie od 17 sierpnia br. można zapoznać się z wystawą “Miasto bez rabina nie może istnieć. Rabini, podrabini i kandydaci na rabinów guberni warszawskiej”. Zaprezentowane na wystawie dokumenty i zdjęcia pochodzą z przechowywanego w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie zespole Rządu Gubernialnego Warszawskiego Referatu VI Wyznaniowego Wydziału Administracyjnego.

 

Ekspozycja została umieszczona na parkanie siedziby Oddziału w Otwocku przy ul. Górnej 7.

Wystawa przybliża dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej ziemie polskie od średniowiecza. Ponad 50 unikatowych fotografii portretowych z przełomu XIX i XX w., po raz pierwszy publikowanych, pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, przypomina sylwetki rabinów oraz kandydatów na rabinów w miastach dawnej guberni warszawskiej. Wielu z nich, jako administratorzy gmin żydowskich i przewodnicy duchowi, zyskało uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Ekspozycję można oglądać od 17 sierpnia do 7 września.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2018-08-20

Data publikacji: 2018-08-20

Liczba odwiedzin: 305

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content