Wystawa “Pierwsze dni Niepodległości” w Archiwum Państwowym w Warszawie

30 paź 2018

Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza wszystkich zainteresowanych  początkami odradzającej się polskiej państwowości na wernisaż wystawy “Pierwsze dni Niepodległości”, zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe. Wystawa będzie prezentowana od 6 do 16 listopada w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie.

I Wojna Światowa doprowadziła do upadku trzech mocarstw zaborczych, przynosząc wolność nie tylko Polsce, ale i innym narodom, które odzyskały lub uzyskały niepodległość w 1918 roku. Odradzające się państwo polskie rozpoczynało, trwajacy cztery lata, okres wojen o granice i utrwalenie swojej państwowości. Ziemie tworzące II Rzeczpospolitą przez ponad 100 lat znajdowały się pod zaborem rosyjskim, austriackim i niemieckim, dlatego odradzająca się Polska przejmowała różne tradycje, zarówno kulturowe, jak i wynikające z funkcjonujących w granicach państw rozbiorowych odmiennych systemów administracyjnych, monetarnych, pomiarowych. Ostateczny przebieg granic II Rzeczypospolitej został zatwierdzony przez Radę Ambasadorów Ligi Narodów 15 marca 1923 roku.

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2018-10-30

Data publikacji: 2018-10-30

Liczba odwiedzin: 252

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content