Wystawa o wrześniu 1939 roku w Łowiczu

27 sie 2019

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu jest współorganizatorem wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu”, której otwarcie nastąpi w niedzielę 1 września 2019 r. godz. 15.00 w Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7.

Celem wystawy jest przypomnienie tragicznych w skutkach wydarzeń wojennych, które zapoczątkowały okres okupacji niemieckiej w Łowiczu. Z zasobu archiwalnego łowickiego oddziału APW pokazane zostaną plakaty i afisze oraz dokumenty ukazujące przygotowania instytucji i władz do zbliżającej wojny, w tym działania z zakresu obrony przeciwlotniczej oraz akcje społeczne, zachęcające do wspierania finansowego polskiej armii.

Materiały archiwalne pochodzą z zespołów: 75/58/0 Komitet Obrony Przeciwlotniczej przy Zarządzie Miejskim w Łowiczu, 75/239/0 Zbiór afiszów i 75/149/0 Zbiór fotografii z Łowicza i powiatu łowickiego. Z tego ostatniego zbioru pochodzi wykorzystane na plakacie zdjęcie przedstawiające Rynek Kościuszki w Łowiczu we wrześniu 1939 r., wypełniony niemieckim pojazdami wojskowymi, oraz zniszczonymi przez Luftwaffe budynkami w tle: obecnego Muzeum w Łowiczu (także siedziby łowickiego oddziału APW) oraz dawnego hotelu Krakowskiego. Zdjęcie, zakupione przez APW w 2013 r., wykonał przypuszczalnie nieznany bliżej niemiecki fotograf.

Na wystawie będą również zaprezentowane zdjęcia ukazujące obraz zniszczeń miasta przez lotnictwo niemieckie i walk o Łowicz prowadzonych w ramach największej batalii wrześniowej – bitwy nad Bzurą. Będzie można także zobaczyć pełne umundurowanie żołnierza piechoty polskiej i elementy niemieckiego ekwipunku oraz reportaż fotograficzny, pokazujący wstrząsający lokalny pejzaż jesieni 1939 r. pełnej grobów poległych polskich żołnierzy. Przełamaniem militarnej konwencji opowieści o wydarzeniach wojennych są pokazane prace plastyczne z czasów wojny łowickiego malarza i grafika Zdzisława Pągowskiego (1909-1976) i Stefana Szmaja (1893-1970), członka poznańskiej awangardowej grupy artystycznej „Bunt”. Wystawa będzie czynna do 13 października 2019 r.

Serdecznie zapraszamy.

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-08-27

Data publikacji: 2019-08-27

Liczba odwiedzin: 228

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji