Wystawa Noakowskiego w Łowiczu

29 wrz 2017

,,Jako Architekt urodziłem się w Łowiczu – Stanisław Noakowski (1867-1928)” – to tytuł wystawy z okazji 150. rocznicy urodzin tego znakomitego polskiego architekta i historyka sztuki, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, nazywanego „Chopinem architektury”.

Otwarcie ekspozycji nastąpi w sobotę 30 września o godz. 17.00 w Galerii Browarna w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 17. Jej trzonem będą oryginalne rysunki artysty na papierze (własność Muzeum Mazowieckiego w Płocku), a także dokumentacja fot. (nieistniejących w oryginale) kilkudziesięciu rysunków Noakowskiego wykonywanych kredą na tablicy w trakcie wykładów na Politechnice Warszawskiej (l. 20 XX w.).

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu pokaże na wystawie materiały związane z różnymi formami zachowania pamięci o prof. S. Noakowskim, absolwencie Łowickiej Szkoły Realnej w 1886 r. Będą to głównie zdjęcia i druki ulotne z wystaw i sesji popularno-naukowych poświęconych jego pracy i działalności w Łowiczu z lat 1938-1982.

Pokazany zostanie m.in. oryginał listu Noakowskiego z 1925 r. do burmistrza Łowicza Leona Gołębiowskiego w związku z projektowaną budową pomnika „Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość”, oraz druk z 1938 r. Jednodniówki z okazji 10 rocznicy śmierci „Noakowskiemu Łowicz” pod. red. Zygmunta Pągowskiego, którego odrębny zbiór archiwalny znajduje się w zasobie łowickiego oddziału APW.

Więcej na temat wystawy zob. http://galeriabrowarna.blogspot.com/

Ekspozycja w Galerii Browarna będzie czynna do końca listopada br.

Serdecznie zapraszamy.

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2017-09-29

Data publikacji: 2017-09-29

Liczba odwiedzin: 166

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content