„Wyścig po historię”

4 paź 2013

W dniu 19 września 2013 roku odbyła się „Wyścig po historię”, zorganizowanego przez Archiwum Państwowe m. st. Warszawy Oddział w Pułtusku, Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela oraz Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Konkurs, jak co roku, rozpoczynał obchody „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza. Patronat nad konkursem objął burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski, patronat medialny sprawował „Tygodnik Pułtuski” i „Pułtuska Gazeta Powiatowa”.

Celem konkursu było m.in. przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, rozwijanie zainteresowań lokalną historią i tradycją oraz popularyzacja kultury regionalnej. W tym roku w pytaniach konkursowych zwrócono szczególną uwagę na przebieg powstania styczniowego w Pułtusku i okolicach.

W konkursie wzięło udział 9 szkół z terenu miasta i gminy Pułtusk (każda szkoła wystawiała 4-osobową drużynę), rywalizujących w 2 kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.

Otwarcie konkursu, z udziałem burmistrza Wojciecha Dębskiego, odbyło się o godzinie 10.30 przed siedzibą Archiwum, skąd drużyny, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie oraz zaopatrzeniu w mapki, wyruszały w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8 punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Pułtusku, która również w regulaminowym czasie odnalazła „skarb”.

Nagrody, ufundowane przez burmistrza Pułtuska, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz redakcję „Pułtuskiej Gazety Powiatowej”, wręczył wiceburmistrz Zenon Kowalewski. Dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, a także nauczyciele – opiekunowie drużyn.

Jak co roku uczestnicy, ich opiekunowie oraz dyrekcje szkół podeszli do zawodów z dużym zaangażowaniem, traktując je bardzo prestiżowo.

 

fot. Kamil Uchnast

Autor:

Data utworzenia: 2013-10-04

Data publikacji: 2013-10-4

Liczba odwiedzin: 508

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content