Wykład o Wielkiej Wojnie

17 lis 2014

Wyklad_o_wielkiej_wojnie.jpg

Łowicki Klub Katolicki był organizatorem wykładu kierownika łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Pana Marka Wojtylaka pt. „Łowicz pod okupacją niemiecką w latach I wojny światowej”, który odbył się 6 listopada sali audiowizualnej domu biskupa łowickiego przy Starym Rynku 24/30. Była to okazja wysłuchania żywej i okraszonej licznymi cytatami opowieści o Wielkiej Wojnie, którą przed 100 laty rozpętały ówczesne mocarstw europejskie.

Cennym elementem wykładu był pokaz zdjęć i dokumentów pochodzących z zasobu łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie oraz od osób prywatnych. Atrakcją spotkania okazała się możliwość obejrzenia z bliska przechowywanego w zasobie Archiwum rękopisu „Kroniki dziejów Łowicza z pierwszych 9 miesięcy Wielkiej Wojny” Władysława Tarczyńskiego, będącej zapisem wydarzeń, jakie dzień po dniu rozgrywały się w mieście i okolicy od chwili ogłoszenia mobilizacji 30 lipca 1914 r. aż do maja 1915 r. Uczestnicy wykładu mieli okazję poznania życia codziennego Łowicza pod okupacją niemiecką i problemów z nią związanych. Pół roku Łowicz był miastem etapowym, służącym zaopatrzeniu i aprowizacji niemieckich armii, a w niedużej odległości od miasta przebiegała linia frontu walk pozycyjnych. Pod Łowiczem, po raz pierwszy na froncie wschodnim użyto w maju 1915 r. gazów bojowych. Symbolem krwawych walk był pomnik ku czci ofiar niemieckich, jak i rosyjskich, postawiony przez Niemców na Starym Rynku.

Autor:

Data utworzenia: 2014-11-17

Data publikacji: 2014-11-17

Liczba odwiedzin: 387

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content