Warsztaty w Archiwum Państwowym w Warszawie

17 kwi 2019

Od stycznia do kwietnia br. Archiwum Państwowe w Warszawie przeprowadziło 35 lekcji archiwalnych, w których wzięło udział 546 dzieci ze szkół podstawowych, w wieku 8-9 oraz 10-11 lat. Panel edukacyjny realizowany przez pracowników archiwum we współpracy z Uniwersytetem Dzieci, wpisywał się w program obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 7 lutego 1919 r. Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Warsztaty podzielone były na dwa cykle tematyczne. W pierwszym cyklu uczestnicy zajęć badali archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak 100 lat temu, w okresie kształtowania się niepodległego państwa polskiego, wyglądała dawna Warszawa. Młodzi słuchacze mieli okazję porównywać wielkoformatowe plany Warszawy sprzed 100 lat z współczesnymi mapami, ustalali jaka kiedyś była powierzchnia Warszawy i struktura społeczna oraz dobierali materiały do zadań tematycznych. Zajęcia zakończone były prezentacją oryginalnych materiałów archiwalnych z naszego zasobu. Podczas kolejnych warsztatów uczniowie badając źródła pisane, materiały reklamowe, fotografie i pocztówki starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy historyk jest detektywem?

Archiwum Państwowe w Warszawie pragnie podziękować wszystkim uczestnikom zajęć i zaprosić na kolejne, które zorganizujemy już niebawem.

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-04-17

Data publikacji: 2019-04-17

Liczba odwiedzin: 389

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content