Szkice łowickie II

12 listopad 2019

W dniu 8 listopada 2019 r. w ramach powiatowo-miejskich obchodów Święta Niepodległości w Łowiczu odbyła się w sali barokowej Muzeum prezentacja książki „Szkice łowickie II” autorstwa kierownika łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie – pana Marka Wojtylaka.

Książka, wydana staraniem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, stanowi wybór jego 30 artykułów popularnonaukowych, które ukazywały się w prasie łowickiej od 1991 do 2018 r. W pierwszej części, zatytuowanej „Łowiczanie w walce o niepodległość”, znalazły się artykuły przedstawiające postacie zasłużone w walce o niepodległą Polskę, poczynając od por. Wincentego Zawadzkiego, który zginął pod Raszynem w 1809 r., a kończąc na Janku Piwowarczyku, maturzyście, harcerzu zamordowanym w 1948 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W drugiej – „By przetrwała pamięć” – umieszczone są teksty odwołujące się do przykładów obchodzonych w przeszłości przez Łowiczan rocznic narodowych, odsłaniania tablic pamiątkowych i pomników oraz wydarzeń i osób, które w istotny sposób wpływały na kształtowanie się pamięci narodowej.

Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego, Starostwa Powiatowego i Gminy Miasta Łowicza. Projekt okładki i wyklejek przygotował znany artysta Andrzej Biernacki, recenzentem książki był dr Henryk Zasępa, a składem, łamaniem i korektą zajmowała się Agnieszka Pawłowska-Kalinowska. Książka liczy blisko 200 stron, posiada kilkadziesiąt ilustracji, w tym zdjęć i dokumentów z zasobu oddziału łowickiego. Wśród opublikowanych w książce artykułów znalazł się tekst, który można przeczytać na naszej stronie https://www.warszawa.ap.gov.pl/p.226.zwykla-niezwykla-historia

Fot. A. Raróg

 

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-11-12

Data publikacji: 2019-11-12

Liczba odwiedzin: 6

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Zmień rozmiar tekstu
Zmień kontrast