Promocja łowickiej Kroniki

25 mar 2016

W sali kina „Feniks” Łowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Podrzecznej 20 w dniu 22 marca 2016 r. odbyła się promocja książki „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść… Kronika dziejów Łowicza Władysława Tarczyńskiego”, wydanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Książka jest kolejnym, czwartym tomem cyklu wydawniczego NDAP „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” i została opracowana naukowo przez kierownika łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Marka Wojtylaka. Promocja odbyła się w ramach miejskich obchodów 880. rocznicy powstania Łowicza.

Podstawą wydania był rękopis Władysława Tarczyńskiego, zatytułowany „Kronika dziejów Łowicza pierwszych 9 miesięcy Wielkiej Wojny”, który do zasobu Archiwum w Łowiczu przekazała przed dwoma laty prawnuczka Tarczyńskiego, Pani Teresa Iwanowska z Warszawy. Kronika ma formę dziennika, w którym autor notował wydarzenia, jakie miały miejsce w Łowiczu i okolicy od momentu wybuchu I wojny światowej aż do 14 maja 1915 r. Jest przejmującą relacją z toczących się batalii wojennych, a jednocześnie wstrząsającym opisem trudów codziennego bytu mieszkańców Łowicza, uwięzionych w obleganym, a następnie okupowanym przez Niemców mieście.

Promocję poprowadził dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Pan Maciej Malangiewicz. Na wstępie burmistrz miasta Krzysztof J. Kaliński przedstawił kalendarium obchodów rocznicy Łowicza. O najważniejszych faktach z bogatej biografii Władysława Tarczyńskiego mówiła Anna Chmielewska, st. archiwistka oddziału APW w Łowiczu, natomiast okoliczności powstania wydawnictwa, jak i jego treść przybliżył jego kierownik Marek Wojtylak. Pokaz medialny dokumentów i fotografii pochodzących z publikacji został wzbogacony o fragmenty Kroniki, które czytali uczniowie Liceum Pijarskiego w Łowiczu.

Obecny na promocji ks. biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz Diecezji Łowickiej, podkreślił znaczenie rękopisu W. Tarczyńskiego, ocalonego przez jego prawnuczkę oraz trud autora opracowania w przygotowanie edycji tego cennego źródła historycznego. Na zakończenie Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Pan Ryszard Wojtkowski wręczył egzemplarze dotychczas wydanych przez NDAP tomów z cyklu „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” ks. biskupowi Andrzejowi F. Dziubie oraz prawnuczce W. Tarczyńskiego, Pani Teresie Iwanowskiej. Każdy z gości promocji otrzymał egzemplarz książki w upominku.

Autor: M. Wojtylak

Galeria


Autor: Marcin Szczepański

Data utworzenia: 2016-03-25

Data publikacji: 2016-03-25

Liczba odwiedzin: 345

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content