Otwarcie wystawy „Chłopi w archiwach” w Piotrkowie Trybunalskim

21 mar 2024

20 marca 2024 r., o godz. 12, miała miejsce kolejna odsłona wystawy Chłopi w archiwach. Wystawa towarzyszy obchodom setnej rocznicy przyznania Władysławowi Stanisławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla. Ekspozycję tworzą materiały dotyczące historii chłopów, zgromadzone w zbiorach Archiwów Państwowych z różnych miast oraz tematycznie korespondujące z nimi obrazy z filmu Chłopi autorstwa Hugh i DK Welchmanów. Wystawa jest efektem współpracy Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, producenta Breakthru Films oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

Po ekspozycji na terenie łódzkiej Manufaktury wystawa została zaprezentowana w nieodległym Piotrkowie Trybunalskim. Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce przed gmachem Mediateki 800-lecia – siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3. W wernisażu Chłopów w archiwach wzięli udział przedstawiciele miejscowych instytucji i urzędów: dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, wiceprezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek oraz Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim Renata Wojtczak. Z ramienia Archiwum Państwowego w Warszawie – współtwórcy ekspozycji – w wydarzeniu wzięli udział dr Aleksandra Janiszewska i Adrian Kossowski z Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego APW.

Wystawę w Piotrkowie Trybunalskim można zwiedzać do połowy maja, skąd uda się w dalszą trasę, w kierunku Pomorza Zachodniego. Miejscami docelowymi ekspozycji będą miasta Koszalin i Międzyzdroje.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Fotorelacja 

1. fot. Maciej Hubka

Zdjęcie 1 z 13

Galeria

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2020-06-22

Data publikacji: 2024-03-21

Liczba odwiedzin: 1178

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content