O wrześniu 1939 r. w Łowiczu – fotorelacja

6 wrz 2019

W dniu 1 września 2019 r. miało miejsce w Muzeum w Łowiczu otwarcie wystawy „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu”, której współorganizatorem był łowicki oddział APW.

Otwarcie wernisażu dokonał p.o. dyrektora Muzeum Wiktor Bieniek i komisarz wystawy dr Tomasz Romanowicz. W uroczystości uczestniczyli m.in.: biskup pomocniczy diecezji łowickiej ks. Wojciech Osial, starosta łowicki Marcin Kosiorek i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

O pokazanych na wystawie materiałach z zasobu oddziału APW w Łowiczu opowiadał jego kierownik Marek Wojtylak. Większość ich stanowią dokumenty sprzed września 1939 r., ukazujące przygotowania instytucji i władz miasta i powiatu do zbliżającej wojny, w tym działania z zakresu obrony przeciwlotniczej oraz akcje społeczne zbierania funduszy na wyposażenie polskiej armii.

Do najbardziej efektownych na wystawie należą dwa unikatowe plakaty z 1939 r., zachęcające do wpłat na cele pożyczki obrony przeciwlotniczej oraz afisze z instrukcjami dotyczącymi zachowania się ludności w przypadku ogłoszenia alarmu lotniczego. Z dokumentacji Komitetu Obrony Przeciwlotniczej przy Zarządzie Miejskim w Łowiczu pokazane są m.in. plany obrony łowickiego ratusza, składy osobowe służb opl oraz druki reklamowe sprzętu alarmowego i przeciwgazowego. Ze zbioru fotografii pochodzi natomiast fotoreportaż, składający się z 18 zdjęć, przedstawiający przebieg ćwiczeń drużyny odkażania z 1937 r.

Z okazji wystawy wydano ilustrowany katalog, którego współautorem jest nasz kolega Marek Wojtylak. Przypominamy, że wystawę w Łowiczu można oglądać do 13.10.br. Zachęcamy serdecznie do jej obejrzenia, naprawdę warto.

Fot. Anna Raróg

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-09-06

Data publikacji: 2019-09-6

Liczba odwiedzin: 453

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content