Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie

20 maj 2024

Za nami jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej ekspozycji w Archiwum Państwowym w Warszawie było Wesele Jagny. Wybór tematu nawiązywał do upływającej w tym roku setnej rocznicy przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymontowi za powieść „Chłopi”.

Odwiedzający Archiwum mieli okazję przyjrzeć się dawnej rzeczywistości otaczającej mieszkańców wsi w dokumentach, grafikach, książkach i na fotografiach z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie. Główną ekspozycją była wystawa „Wsi spokojna, wsi wesoła…”, którą uświetniło wystąpienie pani Anny Chmielewskiej o Koronie Jagny – ślubnym wieńcu głównej bohaterki „Chłopów”. W naszej siedzibie na Krzywym Kole nie mogło zabraknąć postaci legendarnego Bazyliszka, związanego w sposób nieodzowny z warszawskim Starym Miastem.

Ulica Krzywe Koło nie była jedynym miejscem, w którym byliśmy obecni w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. W siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego przy ul. Boduena 3/5 goście mogli odwiedzić m.in. naszą wystawę „Warszawiaków portret niedzisiejszy”.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim naszym gościom za wspólne uczestnictwo w Weselu Jagny. A było ich nie mało, bo łącznie ok. 800 osób odwiedziło nas w minioną sobotę. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w Nocy Muzeów z Archiwum Państwowym w Warszawie również w przyszłym roku!

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim pracownikom Archiwum Państwowego w Warszawie, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do tegorocznej wystawy „Wsi spokojna, wsi wesoła…”. Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które wzięły udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Bez nich nie moglibyśmy przenieść się na chwilę do świata reymontowskich „Chłopów”.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sobotniej Nocy Muzeów 2024 w APW i NSA.

 

Autor: Redaktor

Data utworzenia: 2024-05-20

Data publikacji: 2024-05-20

Liczba odwiedzin: 137

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content