Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie

7 maj 2018

Zapraszamy Państwa na tegoroczną Noc Muzeów do Archiwum Państwowego w Warszawie. Wydarzenie to będzie miało miejsce 19 maja, w godz. 17:00-23:30. Hasłem przewodnim Nocy Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie jest: „Warszawa niepodległa”.

 

W ramach tegorocznego programu Archiwum Państwowe w Warszawie zaprezentuje kilka, niezwykle interesujących wystaw tematycznych, w tym:

Warszawa niepodległa” — wystawa oryginalnych dokumentów i fotografii prezentująca Warszawę, jej mieszkańców oraz ich codzienne problemy w okresie poprzedzającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz w dwudziestoleciu międzywojennym.

Warszawskie metrykalia” — wystawa oryginalnych warszawskich ksiąg metrykalnych z XIX i XX w. połączona z punkt konsultacyjnym, w którym można będzie dowiedzieć się, jak prowadzić poszukiwania genealogiczne.

Szpargały z domowej szuflady”— wystawa oryginalnych dokumentów pokazująca, jak może wyglądać domowe archiwum połączona z punktem konsultacyjnym, w którym można będzie zapytać archiwistę, jak należy prowadzić własne domowe archiwum.

I ty zostaniesz emerytem” — wystawa prezentująca dokumenty zaliczające się do kategorii dokumentacji osobowo-płacowej oraz punkt konsultacyjny, w którym pracownicy archiwum udzielać będą informacji w tym zakresie.

Z warsztatu warszawskiego dziennikarza doby Polski niepodległej” — prezentacja (z możliwością poczytania) oryginalnych tytułów prasy ukazującej się w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz tek tematycznych prowadzonych przez znanych warszawskich dziennikarzy.

Podczas Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy Państwa również do naszych punktów konsultacyjnych:

„Domowa szuflada” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzących archiwum rodzinne

„Poradnik genealogiczny” — punkt konsultacyjny dla osób prowadzącychbadania genealogiczne dotyczące własnej rodziny.

Zachęcamy szczególnie rodziny z dziećmi do odwiedzin tego dnia Archiwum Państwowego w Warszawie. W ramach wystawy  „Słodko, jak u Wedla” zaprezentujemy papierki po czekoladach i cukierkach fabryki E. Wedel. Ponadto dzieci będą mogły sfotografować się z bazyliszkiem albo na trójkołowym rowerku, ułożyć megapuzzle oraz pokolorować warszawską Syrenkę.

Dla bibliofilów czekają bezpłatne egzemplarze wydawnictw Archiwum Państwowego w Warszawie, w tym archiwalne numery „Kroniki Warszawy”.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie (sala nr 60) odbędzie się prelekcja zorganizowana przez Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program:

18:00 – 19:00 prelekcja “Zaproszenie do genealogii. Jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków” (Piotr Nojszewski, WTG).

20:00-20:45 Poszukiwania przodków w bibliotekach cyfrowych i tradycyjnych (Maciej Markowski, WTG).

21:00-22:00 powtórzenie prelekcji “Zaproszenie do genealogii. Jak rozpocząć poszukiwania swoich przodków” (Piotr Nojszewski, WTG).

22:30-23:00 Poszukiwania przodków w wyszukiwarkach indeksów metrykalnych (Maciej Markowski, WTG).

W przewach zapraszamy do dyskusji na tematy poszukiwań przodków w kraju i zagranicą z przedstawicielami WTG.

 

Serdecznie zapraszamy!

Galeria


Powiększ zdjęcie

Autor: Łukasz Paluch

Data utworzenia: 2018-05-07

Data publikacji: 2018-05-7

Liczba odwiedzin: 192

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content