Noc Muzeów 2018 w oddziale APW w Łowiczu – relacja

21 maj 2018

W Noc Muzeów 19 maja 2018 r. łowicki oddział APW zaproponował zwiedzającym obejrzenie wystawy „Władysław Tarczyński – rodzinnie i społecznie”, zorganizowanej z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci działacza społecznego Łowicza, pisarza i twórcy zbiorów muzealnych.

Na urządzonej w holu Archiwum ekspozycji została zaprezentowana ponad setka oryginalnych bądź ich kopii dokumentów, zdjęć i dyplomów, ilustrujących życie prywatne i działalność społeczną Władysława Tarczyńskiego. Wśród nich można było obejrzeć m.in. księgi inwentarzowe i zdjęcia otwartego w 1907 r. Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych, korespondencję W. Tarczyńskiego z zarządem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z 1908 r., dyplom uznania Warszawskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych za skonstruowanie strażackiego wozu rekwizytowego z 1882 r. oraz rękopisy prac: „Pomoc cierpiącym. Nabożeństwo za dusze zmarłych”, wyd. w 1887 r. i „Łowicz. Wiadomości historyczne…”, wyd. w 1899 r.

Osobne miejsce znalazły na wystawie unikalne zdjęcia Władysława Tarczyńskiego i członków jego rodziny z lat 1880-1916, wykonane przez łowickich fotografów: J. Diehla, S. Kryształa, S. Karpińskiego i W. Wesołowskiego, a także znanych firm warszawskich: Conrada i B. Mariona. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły pamiątki z internowania W. Tarczyńskiego w zamku Celle pod Hanowerem z lat 1915-1916, w tym fotografie oraz osobisty jego notatnik z niewoli i rękopis wygłoszonego referatu o znaczeniu muzeów prowincjonalnych.

Wystawa w łowickim oddziale APW będzie jeszcze czynna do połowy czerwca.

Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2018-05-21

Data publikacji: 2018-05-21

Liczba odwiedzin: 403

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content