Łowicz – Międzynarodowy Dzień Archiwów

16 cze 2014

lowicz_miedzynarodowy_dzien_archiwow_01.jpgZ okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów 10.06. br. w sali Łowickiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie pt. „Archiwa w służbie społeczności lokalnej”, którego organizatorami było Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu i Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. O pracy i zadaniach stojących przed Archiwum opowiadali: kierownik jednostki Marek Wojtylak oraz jej pracownicy – Alina Petrykowska i Anna Raróg.

Poza głównymi zadaniami archiwum: gromadzeniem, zabezpieczeniem, opracowywaniem archiwaliów oraz udostępnianiem, bardzo ważnym elementem działalności jest służba społeczności lokalnej. Najczęściej źródła wykorzystywane są do celów naukowych, genealogicznych lub publicystycznych. Kierownik placówki opowiedział o przedsięwzięciach podejmowanych przez archiwum – wystawach, prelekcjach, odczytach, wydawanych książkach, realizacjach filmowych. Był czas na przypomnienie ważniejszych wydarzeń z ostatnich 15 latach, m.in. wystawy “Skarby łowickiego archiwum”, “Gloria victis 1863-1864”, publikacji “Wypędzeni z Warszawy 1944 – losy dzieci” (do projektu Banwar 44). W związku z 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej Archiwum przygotowuje wydawnictwo źródłowe o sytuacji mieszkańców Łowicza w okresie wojny 1914-1918.

Placówka współpracuje z lokalnymi urzędami i instytucjami, m.in. Muzeum, Biblioteką Powiatową, Urzędem Miejskim, Łowickim Ośrodkiem Kultury i Galerią Browarna, oraz spoza Łowicza – Instytut Fryderyka Chopina i IPN Oddział w Łodzi.

lowicz_miedzynarodowy_dzien_archiwow_02.jpg lowicz_miedzynarodowy_dzien_archiwow_03.jpg

Autor:

Data utworzenia: 2014-06-16

Data publikacji: 2014-06-16

Liczba odwiedzin: 1128

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content