„Kronika Warszawy” 2013, nr 1

10 lut 2022 Powrót

„Kronika Warszawy” 2013, nr 1 (148), ss. 204 + 4 nlb., ISSN 0137−3099

„Kronika Warszawy” ukazuje się od roku 1925. Jest wydawana przez Archiwum Państwowe w Warszawie (dawniej Archiwum Państwowe m.st. Warszawy) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Wśród materiałów publikowanych w bieżącym numerze zwracają uwagę dwa teksty. Pierwszy z nich poświęcony jest historii i działalności Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które w roku 2013 obchodziło jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia (50 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy), drugi natomiast fotografiom dokumentującym budowę muru otaczającego teren warszawskiego getta oraz dzień powszedni Żydów mieszkających na jego terenie (Fotografia niemym świadkiem historii). Na uwagę zasługuje również wnikliwe omówienie przebiegu obrad konferencji varsavianistycznej „Siedemset lat Warszawy”, pióra Marty Kuc-Czerep, relacja z finału X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, autorstwa Marii Wiśniewskiej oraz artykuł recenzyjny tej samej autorki pt. Pierwsze dziesięciolecie ubecji w Warszawie. Cennym uzupełnieniem numeru jest kalendarium najważniejszych wydarzeń warszawskich opracowane przez Aleksandrę Sołtan-Lipską, jak również zestawienie bibliografii varsavianów (Hanna Macierewicz).

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content