“Kronika Warszawy” 2012, nr 1

10 lut 2022 Powrót

“Kronika Warszawy” 2012, nr 1 (147), ss. 162 + 2 nlb, ISSN 0137-30997

“Kronika Warszawy” jest czasopismem powstałym w 1925 r. z inicjatywy m.in. prezydenta Warszawy Władysława Jabłońskiego. Obecnie jest ono wydawane przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Numer bieżący składa się, podobnie jak wcześniejsze, z następujących działów: “Artykuły i materiały” (publikowane w tym dziale artykuły posiadają streszczenia w j. angielskim), “Z życia archiwów warszawskich”, “Sprawozdania”, “Recenzje i omówienia”, “Pro memoriał”, “Bibliografia varsavianów”, “Kronika”.
Wśród opublikowanych tekstów zwracają uwagę artykuły m.in. Marii Wiśniewskiej (Wspomnienie o Hannie Szwankowskiej; Spotkanie po 70 latach – “Kuźnica” Zrzeszenie Akademickich Kręgów Starszoharcerskich w Warszawie 1937-1947), Zbigniewa Tucholskiego (Powojenna odbudowa Muzeum Komunikacji w Warszawie), Andrzeja Skalimowskiego (Jan Knothe 1912-1977. W stulecie urodzin), Barbary Petrozolin-Skowrońskiej (“Powiślańskie wieczory na Zamku Ostrogskich”).
Na uwagę zasługuje również omówienie działalności Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie w latach 2010-2011 autorstwa Marii Sierockiej-Pośpiech, tekst Anny Belki o wystawie “Umówiłem Się Z Nią Na Dziewiątą… czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy” oraz artykuł Pawła Weszpińskiego poświęcony XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii, która odbyła się w Warszawie we wrześniu br.

 

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content