“Kronika Warszawy” 2010, nr 1

11 lut 2022 Powrót

“Kronika Warszawy” 2010, nr 1 (144), ss. 98, ISSN 0137-3099

Numer 1 (144) “Kroniki Warszawy”, wydany przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy oraz Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, ma charakter szczególny – jest poświęcony Aninowi, dzielnicy Warszawy, która w 2010 r. obchodziła swoje stulecie.

Z tej okazji w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy odbyła się sesja naukowa, której towarzyszyła wystawa zorganizowana przez pracowników muzeum oraz oddziału Anin TPW. Teksty wygłoszone w trakcie obrad tworzą bieżący numer czasopisma. Przedstawiają etapy prac przy organizacji jubileuszu (Maria Ewa Chodorek, Sesja “Jubileusze Warszawy – stulecie Anina”), wydarzenia z przełomu XIX i XX w. (Lech Królikowski, Anin – związek początków Anina z rosyjskimi pracami fortyfikacyjnymi z przełomu XIX i XX wieku), bolesny okres okupacji niemieckiej (Marek Getter, Anin i Międzylesie w latach 1939-1944 – zapis pamięci własnej i źródeł pisanych) oraz współczesne zainteresowanie Aninem (Tomasz Urzykowski, “Spacerownik” po Aninie i Wawrze, czyli historia pewnej wycieczki). Interesującym dopełnieniem materiałów anińskich jest artykuł Kwiryny Handke prezentujący Stosunek współczesnych użytkowników do nazewnictwa miejskiego. Tradycyjnie numer uzupełniają Bibliografia varsavianów, opracowana przez Hannę Macierewicz, oraz Kalendarz warszawski zestawiony przez Aleksandrę Sołtan-Lipską.

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content