ARCHIWUM PAŃSTWOWE W WARSZAWIE

AKTUALNOŚCI

„Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…” – kolejny tom wydawniczy z serii...

Publikacja zatytułowana „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…”, wydana w opr. naukowym Marka Wojtylaka (Kierownika Oddziału APW Łowicz) , zawiera kronikarskie zapiski Władysława Tarczyńskiego (1845-1918) – autora książek historycznych, działacza społecznego, założyciela i współorganizatora wielu instytucji w Łowiczu m.in. czytelni, straży ogniowej, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Muzeum Starożytności. Rękopis jego kroniki, obejmującej 9 pierwszych miesięcy wojny, w tym opisy walk i realiów codziennego życia mieszkańców w oblężonym, a później okupowanym Łowiczu, zachował się w zbiorach łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Publikację uzupełniają ilustracje dokumentów urzędowych, fotografii i map.

Serdecznie zapraszamy na promocję wydawnictwa, która odbędzie się w kinie „Feniks” w Łowiczu 22 marca o godz. 12.00. Organizatorami wydarzenia, które wpisuje się w obchody 880-lecia miasta Łowicza, są łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie i Łowicki Ośrodek Kultury.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami publikacji.

Na kartach łowickiej kroniki

7 mar 2016
Czytaj więcej  

Zebrania naukowe w Archiwum Państwowym w Warszawie

Tematy i daty  zebrań naukowych:

14 kwietnia 2016

Konrad Szuba, „Sprowadzenie zakonu augustianów na Mazowsze w XIV w.”

19 maja 2016

Jolanta Louchin, „Henryk Witaczek — niezwykły człowiek w zderzeniu
z najbardziej brutalnymi i bolesnymi wydarzeniami”

16 czerwca 2016

Małgorzata Sikorska, „O pałacu Piotra Teppera, przy ulicy Miodowej między pałacem Biskupów Krakowskich a kościołem OO Kapucynów posadowionym”

29 września 2016

Rafał Sztarski, „Działalność Podkomisji Historycznej Armii Krajowej w świetle dokumentów zgromadzonych w Studium Polski Podziemnej”

27 października 2016

Paweł Niemczak, ,,Archiwum Biura Odbudowy Stolicy w zasobie APW”

24 listopada 2016

 Joanna Dojnik, „Krajowe Towarzystwo Budowlane KATEBE jako źródło historyczne”

15 grudnia 2016

Witold Maciej Karpowicz, „Materiały do historii stanu wojennego na Mazowszu
w archiwum MOZ NSZZ »SOLIDARNOŚĆ« przy APW”

 

Zebrania naukowe w Archiwum Państwowym w Warszawie (ul. Krzywe Koło 7) odbywają się
w Pracowni Naukowej im. prof. St. Herbsta

23 lut 2016
Czytaj więcej  

Warsztaty genealogiczne w Łowiczu

W dniu 18 lutego 2016 r. w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Łowiczu przy ul. Podrzecznej 20 odbyły się warsztaty genealogiczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia poprowadził kierownik łowickiego oddziału APW Marek Wojtylak.

Prowadzący omówił materiały archiwalne z zasobu oddziału, które mogą być wykorzystane w badaniach genealogicznych, przedstawił również internetowe bazy danych, będące przydatne w poszukiwaniach przodków.

Zaprzyjaźniona z łowickim Archiwum, Pani Dorota Wysocka z Łowicza podzieliła się z słuchaczami wynikami kilkuletnich własnych badań nad dziejami rodziny. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję obejrzenia różnych programów do tworzenia drzew genealogicznych. W dyskusji, która wywiązała się w czasie zajęć, podkreślono wagę dokumentów i zdjęć przechowywanych w „domowych szufladkach”, jak również potrzebę systematycznego gromadzenia różnych relacji i wspomnień rodzinnych, które mogą okazać się cennym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń.

22 lut 2016
Czytaj więcej  

Domowa Szuflada

Wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum zapraszamy 25 lutego /czwartek/  na kolejne spotkanie z cyklu „Domowa Szuflada” .

Godzina 16.15-17.15.

Miejsce Archiwum Państwowe w Warszawie, Krzywe Koło 7.

 

Zapraszamy!

18 lut 2016
Czytaj więcej  

Promocja Roczników Łowickich

W dniu 5 lutego 2016 r. w sali USC Łowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Podrzecznej 20 w Łowiczu odbyła się uroczysta promocja XII tomu „Roczników Łowickich” za 2014 r., regionalnego periodyku naukowego Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tom wypełnia ogółem 16 artykułów, które w części nawiązują do obchodzonych w roku 2014 obchodów, m.in. 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, 500-lecia śmierci urodzonego pod Łowiczem Adama z Bochenia, profesora Akademii Krakowskiej i lekarza królewskiego oraz 75. rocznicy powstania Szarych Szeregów w Łowiczu. Wśród opublikowanych tekstów polecamy dwa oparte na źródłach obszerne artykuły Marka Wojtylaka, kierownika Oddziału APW: „I wojna światowa w Łowiczu w dokumentach Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu” oraz „Próby regulacji rzeki Bzury w XIX – XX wieku”.

Tom XII „Roczników Łowickich”, jak i jego wcześniejsze tomy, są w ofercie sprzedaży (także wysyłkowej) Łowickiego Ośrodka Kultury.

Na zdjęciu Rada Redakcyjna: dr Tadeusz Żaczek – prezes ŁTPN, Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, Marek Wojtylak, Alina Owczarek-Cichowska, dr Henryk Zasępa i Krzysztof Jan Kaliński.

10 lut 2016
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

APW