Jaka była Warszawa sprzed 100 lat, w czasach odzyskiwania przez Polskę niepodległości? Była taka, jaką utrwalił ją na swoich fotografiach Zdzisław Marcinkowski, członek Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, związany ze stolicą przez całe swoje życie. Fotografował ważne wydarzenia, znanych ludzi, zabytki, ale także życie zwykłych mieszkańców.
6 listopada br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Pierwsze dni Niepodległości”, zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie oraz archiwa państwowe.
Występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uczczono w dniu 3 listopada 2018 r. w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania 10 Pułku Piechoty, stacjonującego w okresie międzywojennym na stałe w Łowiczu. Koncert był również dedykowany Stowarzyszeniu Historycznemu im. 10 Pułku Piechoty, który uczcił w ten sposób 10 rocznicę swego powstania.
W dniu 4 listopada 2018 r. w sali wystaw czasowych Muzeum w Łowiczu miało miejsce otwarcie wernisażu „Drogi do Niepodległej”, którego współorganizatorem był łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie. Składająca się z 3 części wystawa pokazuje wkład Polaków w walkę o odzyskanie niepodległości w latach 1914-1918. Wystawa będzie czynna do 2 grudnia, zapraszamy gorąco do jej obejrzenia.
Archiwum Państwowe w Warszawie uprzejmie informuje, że w dniach 8, 15 oraz 29 listopada 2018 r. pracownia będzie czynna w godz. 10.30-18.30.