W dniach 13-14 czerwca odbywa się IV Ogólnopolska konferencja archiwistów i historyków „Educare necesse est – dziedzictwo pamięci”. Pierwszego dnia obrady miały miejsce w XIX – wiecznej Sali Kolumnowej, znajdującej się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencję rozpoczął przemówieniem Dyrektor Instytutu dr hab. Łukasz Niesiołowski – Spano, po nim głos zabrali: Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz Dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jarosław Zaroń. Moderatorami poszczególnych paneli byli: prof. dr hab. Alicja Kulecka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agnieszka Rosa z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr hab. Władysław Stępniak. Wśród prelegentów wystąpili pracownicy Archiwum Państwowego w Warszawie. Marta Jaszczyńska opowiedziała o historii i działalności Biura Odbudowy Stolicy i jego znaczenia dla pamięci Warszawy, a Rafał Sztarski przedstawił projekt rejestracji varsavianów w instytucjach polonijnych w Londynie.
14 czerwca, w ramach prowadzonych warsztatów w Archiwum Państwowym w Warszawie, zaproszeni goście uczestniczyli w panelu zatytułowanym „W kręgu źródeł i archiwów rodzinnych”. Ostatnia sesja obrad zatytułowana „Pamięć odradzającej się państwowości w edukacji publicznej”, odbyła się w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wśród prelegentów wystąpiła Anna Pakieła z Oddziału APW w Pułtusku, przedstawiając założenia o konkursu „Wyścig po historię”, który z powodzeniem organizowany jest od kilku lat.
Autor: Rafał Sztarski
Data utworzenia: 2019-06-14
Data publikacji: 2019-06-14
Liczba odwiedzin: 463