AKTUALNOŚCI

Majstersztyk po łowicku

Łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie był współorganizatorem wystawy  „Majstersztyk po łowicku”, którą otwarto 18 września 2016 r. w  ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na ekspozycji, prezentującej  dzieje rzemiosła łowickiego od czasów średniowiecza po współczesność, zostały pokazane unikalne narzędzia i wyroby, sztandary cechowe i fotografie oraz bezcenne dokumenty pochodzące z zasobu Archiwum w Łowiczu.

Sięgające XVII wieku szczątki 15 zespołów łowickich cechów i zgromadzeń rzemieślniczych należą do najbogatszych na Mazowszu.  Wśród prezentowanych na wystawie materiałów archiwalnych znalazły się m.in. księga wpisów cechu łowickich szewców  z uchwałami sądu cechowego oraz dekretami urzędu radzieckiego, prowadzona od 1631 r. oraz odpis przywileju Jana Kazimierza z 1652 r. dla cechu stolarzy, szklarzy i tokarzy z podpisem króla i suchą pieczęcią jego kancelarii.

 

20 wrz 2016
Czytaj więcej  

Wyścig po historię

Już po raz dziesiąty w dniu 15 września odbył się konkurs dla dzieci i młodzieży „Wyścig po historię”, który zainaugurował „Dni Patrona Pułtuska” – św. Mateusza. Start nastąpił o godzinie 10.30 przed siedzibą Archiwum, z udziałem władz miasta z Burmistrzem Krzysztofem Nuszkiewiczem na czele. Drużyny, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie oraz zaopatrzeniu w mapki, wyruszały w 5-minutowych odstępach na trasę biegu, by na kolejnych 8 punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie miasta odpowiadać na pytania z historii i kultury regionu oraz uczestniczyć w konkurencjach sportowych (bieg, strzelanie piłką do bramki, strzelanie z łuku).

20 wrz 2016
Czytaj więcej  

Historia rodzinna jest najważniejsza – zaproszenie na warsztaty.

 

Warsztaty odbędą się 29 września 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7. o godzinie 16.15.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adresem marta.jaszczynska@warszawa.ap.gov.pl lub pod numerem telefonu 22 635-92-42/43 w. 117

19 wrz 2016
Czytaj więcej  

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 10-11 i 17-18 września 2016

GDZIE DUCH SPOTYKA SIĘ Z PRZESTRZENIĄ – ŚWIĄTYNIE, ARCYDZIEŁA, POMNIKI

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to obecnie największy w Europie projekt społeczny, kulturalny i edukacyjny, który funkcjonuje od 1991 r. Jego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

9 wrz 2016
Czytaj więcej  

Alarm dla Miasta Warszawy

Prezentowane materiały archiwalne przypominają nie tylko o bohaterskiej obronie miasta, ale opowiadają również o późniejszych oficjalnych stronach życia i tzw. życiu codziennym mieszkańców. Zgromadzone archiwalia zostały podzielone na 6 grup tematycznych, ukazujących przygotowania do obrony miasta jak również jego kapitulację, zniszczenia materialne, straty w ludziach i dobrach intelektualnych a także obiekty wytworzone przez działające urzędy, w tym dotyczące utworzenia tzw. “żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”. Pokazano także organizację pomocy społecznej, życie codzienne w mieście oraz fotoplan zniszczonej we wrześniu 1939 r. Warszawy.

1 wrz 2016
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content