O gwarze w łowickim Muzeum

4 lis 2014

o_gwarze_04.JPG24 października 2014 r. w łowickim Muzeum odbyła się prezentacja reprintu książki Haliny Świderskiej „Dialekt Księstwa Łowickiego”. Wydawnictwo ukazało się w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku”, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu przy udziale łowickiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.

Publikacja Haliny Świderskiej-Konecznej, prof. fonetyki i dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest reprintem jej rozprawy doktorskiej, która ukazała się w 1929 r. w XIV tomie “Prac Filologicznych” i do dziś jest jednym z najważniejszych opracowań poświęconych mowie mieszkańców regionu łowickiego. Poza gruntownym omówieniem fonetyki i składni gwary łowickiej, zawiera jej słownik, zapis oryginalnych wypowiedzi mieszkańców wsi z początku XX w. oraz mapkę dawnego Księstwa Łowickiego.

Podczas promocji książki przypomniano życie i działalność prof. Świderskiej-Konecznej (1899-1961). Prezentacji towarzyszył pokaz multimedialny Pana Marka Wojtylaka, kierownika Oddziału APW w Łowiczu, który przedstawił dokumenty przechowywane w zasobie archiwalnym, ilustrujących jej życie we wsi Strugienice oraz dorobek naukowy. Piękno zanikającej już gwary łowickiej prezentowała Pani Joanna Bolimowska, poetka i propagatorki folkloru łowickiego, czytająca fragmenty zamieszczonych w pracy rozmów Księżaków. Na koniec wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, działający przy Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 im. T. Kościuszki w Łowiczu.

Autor:

Data utworzenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2014-11-4

Liczba odwiedzin: 411

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content