Majstersztyk po łowicku

20 wrz 2016

Łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie był współorganizatorem wystawy  „Majstersztyk po łowicku”, którą otwarto 18 września 2016 r. w  ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na ekspozycji, prezentującej  dzieje rzemiosła łowickiego od czasów średniowiecza po współczesność, zostały pokazane unikalne narzędzia i wyroby, sztandary cechowe i fotografie oraz bezcenne dokumenty pochodzące z zasobu Archiwum w Łowiczu.

Sięgające XVII wieku szczątki 15 zespołów łowickich cechów i zgromadzeń rzemieślniczych należą do najbogatszych na Mazowszu.  Wśród prezentowanych na wystawie materiałów archiwalnych znalazły się m.in. księga wpisów cechu łowickich szewców  z uchwałami sądu cechowego oraz dekretami urzędu radzieckiego, prowadzona od 1631 r. oraz odpis przywileju Jana Kazimierza z 1652 r. dla cechu stolarzy, szklarzy i tokarzy z podpisem króla i suchą pieczęcią jego kancelarii.

Wystawie towarzyszyły warsztaty i pokazy rzemiosła historycznego. Zwiedzający mogli również zapoznać się z  barwnym katalogiem o dziejach rzemiosła w Łowiczu, przygotowanym wspólnie przez pracownika Muzeum Tomasza Romanowicza i kierownika łowickiego oddziału APW Marka Wojtylaka.

Ekspozycja będzie czynna do końca października br.

Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

Galeria


Autor: Monika Jurgo-Puszcz

Data utworzenia: 2016-09-20

Data publikacji: 2016-09-20

Liczba odwiedzin: 123

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji