Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Warszawie – fotorelacja

21 maj 2019

Za nami kolejna edycja „Nocy Muzeów”. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyły Archiwum Państwowe w Warszawie wraz ze swymi oddziałami w Łowiczu i Otwocku.

W ramach tegorocznego programu Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało dwie wystawy. “Nie po drodze nam z przeciwnikami socjalizmu”, czyli ciernista droga do pierwszych wyborów parlamentarnych – była poświęcona rocznicy 4 czerwca 1989 r. Na wystawie można było obejrzeć m.in. materiały ulotne związane z wyborami czerwcowymi. Na wystawie pt. “Skarby warszawskiego archiwum” zaprezentowaliśmy z kolei unikatowe dokumenty, fotografie i mapy. Jak co roku w archiwum pojawiły się punkty konsultacyjne dla genealogów i domowych archiwistów. W tym roku zorganizowaliśmy również cykl wykładów „w kręgu źródeł i archiwów rodzinnych”, które wygłaszali nasi archiwiści. Nie obyło się bez spotkania z Syrenką, Bazyliszkiem i megapuzzlami, a nasz kącik dla dzieci był stale oblegany przez najmłodszych gości. Tradycyjnie już przygotowaliśmy punkt dla bibliofilów, gdzie rozdawaliśmy archiwalne numery „Kroniki Warszawy” oraz innych publikacji z pogranicza nauk historycznych i archiwalnych. Na nocy muzeów Archiwum Państwowe w Warszawie gościło ok. 450 osób.

W tym roku po raz pierwszy Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku wziął udział w wydarzeniu kulturalnym Noc Muzeów. W ramach tematu przewodniego – architektura w stylu świdermajer – zaprezentowana została wystawa pt. “Projekt Świdermajer” przedstawiająca projekty domów drewnianych z okresu międzywojennego z terenu Otwocka. W pracowni zaprezentowane zostały oryginały materiałów archiwalnych oraz prezentacja multimedialna przedstawiające projekty architektury w stylu nadświdrzańskim. Zorganizowaliśmy także punkt konsultacyjny dla genealogów i domowych archiwistów, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Pracownicy udzielali także informacji o sposobie, w jaki należy prowadzić poszukiwania dokumentacji pracowniczej. Odwiedzające nas dzieci fotografowały się przy mężczyźnie i kobiecie w strojach z epoki oraz kolorowały projekty domów w stylu świdermajer. Zorganizowany została także konkurs z nagrodami. Zadaniem było odgadnąć adres budynku na podstawie projektu domu z roku 1924 oraz aktualnej fotografii. W tym roku Oddział w Otwocku odwiedziło ok 170 osób.

W oddziale łowickim tym roku została zaproponowana zwiedzającym wystawa archiwalna „Łowiczanie w walce o niepodległość”, poświęcona wybranym postaciom bohaterów walk o niepodległość Polski z Łowicza. Na wystawie zaprezentowano archiwalia pochodzące z zasobu oddziału, ze zbiorów osób prywatnych i łowickiego Muzeum. Goście nie zawiedli. Zwiedziło naszą wystawę blisko 60 osób. Wśród pokazanych na ekspozycji materiałów znalazły się dokumenty i zdjęcia odnoszące się m.in. do por. Wincentego Zawadzkiego – jednego z bohaterów bitwy pod Raszynem, walczącego w Legionach Polskich kpt. Jana Gumińskiego, Władysława Donaya – harcerza ochotnika wojny z bolszewikami 1920 r., uczestników konspiracji zbrojnej z Niemcami podczas II wojny światowej: Haliny Pągowskiej ps. “Verbena”, Jana Walędziaka ps. „Krzeptowski” i Tadeusza Ośko ps. „Sęp” oraz walczących na Zachodzie w czasie wojny: lotników Kajetana Ignatowskiego i Zygmunta Nowickiego oraz bohatera spod Tobruku i Monte Cassino Antoniego Uthke. Jak co roku, zwiedzający wystawę mieli okazję zobaczyć magazyny archiwalne, dowiedzieć się o historii budynku i Archiwum oraz poznać najciekawsze obiekty z zasobu archiwalnego. Dla najmłodszych uczestników „Nocy Muzeów” przygotowany został w pomieszczeniu biurowym naszego Archiwum kącik z kolorowankami.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2019-05-21

Data publikacji: 2019-05-21

Liczba odwiedzin: 183

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji