AKTUALNOŚCI

Konkurs “Moje Archiwum”

Archiwa Państwowe wraz z Polskim Radiem i Polską Fundacją Narodową zapraszają do udziału w akcji „Moje Archiwum”. Tematem przewodnim konkursu na najciekawsze pamiątki jest wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs startuje 15 lipca i potrwa do końca wakacji.

24 lip 2020
Czytaj więcej  

Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Kim jest archiwista?

Niewątpliwie jest pracownikiem archiwum, zwykle z wykształceniem historycznym, dzięki czemu może pracować z materiałami archiwalnymi wytworzonymi od średniowiecza do XX w. – umie je nie tylko odczytywać, ale znając kontekst ich powstania, także przetłumaczyc na współczesny język polski (z łaciny, staruruskiego czy staropolskiego).

10 cze 2020
Czytaj więcej  

Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Odkryj archiwa!

Materiały archiwalne tworzące zasób współczesnych archiwów polskich mogą występować w wielu różnych postaciach, począwszy od dokumentów pergaminowych i papierowych, a nawet tabliczek woskowych, przez fotografie, nagrania filmowe i dźwiękowe, po dokumenty elektroniczne.

9 cze 2020
Czytaj więcej  

Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Czym są archiwa?

Trudno sobie wyobrazić, że archiwa są niemal tak stare jak sam człowiek. Towarzyszą mu od chwili, gdy nauczył się handlować, gdy pojął mechanizmy zawieranych tranzakcji, a przy okazji zrozumiał, czym jest wartość materialna, honor i uczciwość. Zrozumiał też, że nie zawsze muszą one iść w parze, a pamięć, także świadków tranzakcji czy porozumień, bywa częśto zawodna, zwłaszcza wobec argumentu siły czy siły argumentu.

8 cze 2020
Czytaj więcej  

V Ogólnopolska konferencja archiwistów i historyków “Educare necesse est – Rzeczpospolita małych...

Archiwum Państwowe w Warszawie z przykrością informuje, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, planowana na 30 czerwca – 1 lipca 2020 r., V Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków “Educare necesse est…Rzeczpospolita małych ojczyzn”, nie odbędzie się.

19 maj 2020
Czytaj więcej  

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności
realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji