AKTUALNOŚCI

Wręczenie odznaczeń państwowych

W dniu 13 maja 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi pracownikom Archiwum Państwowego w Warszawie, Monice Jurgo-Puszcz oraz Elżbiecie Kubek za prace w dokumentowaniu najnowszej historii Polski. Odznaczenia wręczył Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Michałowski, podczas IV ogólnopolskiego seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991. Przedsionek wolności – między Okrągłym Stołem, a wyborami 4 czerwca 1989. Dwa miesiące, które zmienił Polskę: 5 kwietnia – 4 czerwca 1989 r.”. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Seminarium poprzedziło otwarcie wystawy plenerowej pt. „Wybory 4 czerwca 1989 do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych”. Zaprezentowano ponad 200 dokumentów ukazujących sytuację społeczno-polityczną przed wyborami, przebieg kampanii wyborczej, zdjęcia ze spotkań przedstawicieli „Solidarności” z wyborcami, przebieg głosowania oraz prace komitetów wyborczych. W uroczystości, jako współorganizatorzy wystawy, uczestniczyli m. in.: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim Dariusz Rymar.

19 maj 2014
Czytaj więcej  

Archiwum Państwowe w Warszawie od dziś także na Facebooku oraz Twitterze

Informujemy Państwa, ze od dziś Archiwum Państwowe w Warszawie jest już także na Facebooku oraz Twitterze.

Zachęcamy Państwa do polubienia naszej strony. Znajdziecie na niej informacje bieżące na temat wydarzeń, projektów, nowych publikacji.

5 maj 2014
Czytaj więcej  

Szkolenie „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji”

15 kwietnia 2014 r. w Archiwum Państwowym w Warszawie odbyło się szkolenie w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.
W trakcie warsztatów wyjaśnione zostało pojęcie mobbingu oraz omówiono jego zjawisko w oparciu o konkretne przypadki. Podkreślono również różnice między mobbingiem i dyskryminacją.

W szkoleniu wzięło udział 20 członków kadry kierowniczej Archiwum Państwowego w Warszawie.

16 kwi 2014
Czytaj więcej  

Dar Jerzego Wieteszki fotografa „Solidarności”

Nie pamiętam już nawet, z ilu prac mnie wyrzucano za „Solidarność”. Najważniejsze dla mnie było to, że mogłem robić zdjęcia. Miałem świadomość, że dzieją się sprawy o wielkiej wadze historycznej. Po raz pierwszy potrafiliśmy przeciwstawić się systemowi policyjnemu. Musiałem to pokazać. Rozpędzali nas armatkami wodnymi, niszczyli krzyże kwietne, próbowali rozjechać samochodami.

Od stanu wojennego do ’89 roku zrobiłem ok. 1000 zdjęć. Fotografowanie było zabronione. Można było przypłacić to zdrowiem albo nawet życiem. Zawsze ratował mnie jednak spokój. Pewnego sfotografowałem zomowców z autobusu. Kiedy mnie zobaczyli, zaczęli biec do przystanku, żeby mnie złapać. W ostatniej chwili wyszedłem, a oni wpadli do środka, nie zauważając mnie. Patrzyłem, jak poszukiwali człowieka z aparatem, który tymczasem siedział sobie spokojnie na zewnątrz. Jeśliby mnie złapali, ze zdjęć nic by nie zostało – J. Wieteszka

Pan Jerzy Wieteszka 21 marca 2014 r. przekazał do Archiwum Państwowego w Warszawie cenny dar w postaci 26 negatywów zdjęć małoobrazkowych ukazujących czas stanu wojennego 1982-1983 oraz okres do roku 1989.

11 kwi 2014
Czytaj więcej  

„Droga do wyborów 1989 r.” — warsztaty dla nauczycieli

W związku z przypadającą w roku bieżącym 25. rocznicą wyborów 1989 r. Archiwum Państwowe w Warszawie oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie zaproponowały nauczycielom historii ze wszystkich typów szkół zajęcia warsztatowe poświęcone źródłom powstałym w okresie 1970–1989. Z zaproszenia skorzystało ok. 20 osób, które aktualnie uczestniczą w kwietniowych warsztatach metodycznych obejmujących 10 godzin zajęć. W ich trakcie analizują materiały archiwalne składające się na następujące moduły tematyczne:
  1. Dekada Gierka
  2. Czas wielkich nadziei lat 80′ XX w.
  3. “Zima wasza wiosna nasza”, czyli stan wojenny i co dalej?
  4. Czas okrągłego stołu
  5. Pocztątek końca

Uczestnicząc w zajęciach w archiwum, nauczyciele poszerzają swoją wiedzę o archiwach i ich roli w społeczeństwie, a zarazem o różnych możliwościach korzystania ze zbiorów archiwalnych i współpracy szkoły i archiwum w procesie kształcenia i wychowania obywatelskiego dzieci i młodzieży.

7 kwi 2014
Czytaj więcej  

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content