Z kalendarzem po spacerze

11 paź 2017

W dniu 7 października 2017 r. w sali polskiego baroku łowickiego Muzeum odbyła się prezentacja kalendarza na 2018 rok „Władysław Tarczyński (1845-1918) i jego zbiory” w opracowaniu kierownika Oddziału APW w Łowiczu Pana Marka Wojtylaka. Godzinę wcześniej uczestnicy spotkania spotkali się na Starym Rynku w Łowiczu z przewodnikiem PTTK, Panem Zdzisławem Kryściakiem, który oprowadził po miejscach związanych z postacią Władysława Tarczyńskiego.

Zatrzymano się m.in. przed budynkiem dawnego Muzeum Miejskiego im. W. Tarczyńskiego, gdzie widnieje okolicznościowa tablica odsłonięta w 1986 r. oraz budynkiem Banku Ziemi Łowickiej (dawniej Towarzystwa Wzajemnego Kredytu), w którym eksponował Tarczyński swe zbiory od 1907 r. Dalej grupa spacerowała ul. Zduńską, przy której mieścił się skład i wynajem fortepianów Tarczyńskiego, a następnie zatrzymano się na Nowym Rynku przy byłej kamienicy Emila Balcera, gdzie zmuszony był zamieszkać podczas I wojny światowej. Nie zapomniano również o budynku straży ochotniczej przy ul. Podrzecznej, w której powstanie i organizację w 1879 r. położył Tarczyński wielkie zasługi.

W sali barokowej Pan Marek Wojtylak zaprezentował zebranym wydany przez Archiwum Państwowe w Warszawie kalendarz na 2018 r., podkreślając na początku, że jego edycja ma związek z przypadającą w roku przyszłym 100. rocznicą śmierci Władysława Tarczyńskiego. Omówione zostały przez niego zamieszczone w kalendarzu ilustracje, pochodzące ze zbioru archiwalnego jego imienia w łowickim oddziale APW. Zreprodukowane w nim unikalne zdjęcia i dokumenty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W kalendarzu można podziwiać m.in. zdjęcia łowickiej straży ochotniczej, wnętrza ekspozycji Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych Tarczyńskiego oraz dyplomy uznania jego działalności społecznej.

Każdy z uczestników spotkania promocyjnego mógł na koniec otrzymać egzemplarz tego pięknego wydawnictwa.

Galeria


Autor: Rafał Sztarski

Data utworzenia: 2017-10-11

Data publikacji: 2017-10-11

Liczba odwiedzin: 324

 

MObywatelCyfryzacja KPRMFundacja Widzialni

Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

 

Skip to content